Wybierz region

Wybierz miasto

  Wojewoda oszczędza na etatach

  Autor: Witold Pustułka

  2006-03-07, Aktualizacja: 2006-03-08 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Blisko 7 milionów złotych ma w tym roku przynieść realizacja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim programu oszczędności. Wojewoda zamierza zlikwidować w podległym sobie urzędzie 10 z 21 stanowisk zastępców dyrektorów ...

  Blisko 7 milionów złotych ma w tym roku przynieść realizacja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim programu oszczędności. Wojewoda zamierza zlikwidować w podległym sobie urzędzie 10 z 21 stanowisk zastępców dyrektorów wydziałów i dwa stanowiska kierowników placówek zamiejscowych - w Częstochowie oraz Bielsku-Białej.

  Roczny koszt utrzymania zastępcy dyrektora wydziału wynosił około 83 tysiące złotych. Jeśli zwolni się ich dziesięciu - podatnicy zaoszczędzą 830 tysięcy złotych rocznie. Do tego wojewoda chce zwolnić z pracy 30 osób, co da kolejne 1,3 miliona oszczędności. Kolejnych 200 tysięcy oszczędności pochodzić będzie z rezygnacji z zakupu przez ŚUW ulgowych biletów kolejowych dla swoich pracowników. W praktyce korzystało z tego niewielu pracowników, a niektórzy z nich przyjeżdżali do pracy limuzynami lepszymi niż ta, którą porusza się sam wojewoda. Największe oszczędności Urząd pozyska jednak poprzez sięgnięcie po środki europejskie - dzięki którym wdrożony zostanie m.in. nowy system informatyczny.

  Urzędnicy nie będą też już mogli korzystać z ośrodków wypoczynkowych w Wiśle i Szczawnicy. Ograniczona też zostanie liczba zamawianych na zewnątrz opracowań i analiz. Zmniejszona zostanie ochrona budynku.

  Wojewoda Tomasz Pietrzykowski zapowiada też drugi etap oszczędności - zamierza podziękować za współpracę gospodarstwom pomocniczym, które dostarczają jego służbom m.in. usługi transportowe i informatyczne. Te usługi - zdaniem szefa administracji publicznej w naszym regionie - można kupić na wolnym rynku o około 30 procent taniej.

  Pieniądze pochodzące z oszczędności ŚUW zamierza przeznaczyć na wypłatę odszkodowań za nieruchomości rolne przejęte przez Skarb Państwa z naruszeniem prawa. Zalegości w tym zakresie sięgają kilku lat.

  Komentarz DZ

  W tej chwili w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim pracuje 1031 osób. Do 2009 roku wojewoda planuje ograniczyć zatrudnienie do 860 urzędników. Statystki mają jednak to do siebie, że podobnie jak kostium bikini pokazują to co oczywiste, a zakrywają najciekawsze. Tak naprawdę bowiem do obsługi śląskiej administracji publicznej powinno wystarczyć 500 osób, ale żadna władza - obojętnie czy z prawicy czy z lewicy - nie potrafi zdobyć się na odwagę i podziękować za pracę połowie zbędnych pracowników utrzymywanych z naszych podatków.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.