Wybierz region

Wybierz miasto

  Wiosenny wysyp obligacji

  Autor: (bs)

  2006-03-21, Aktualizacja: 2006-03-21 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Marcowa oferta obligacji detalicznych Ministerstwa Finansów daje szansę na godziwy zysk tym, których nie stać na zbyt wielkie ryzyko, a mają parę złotych do zainwestowania.

  Marcowa oferta obligacji detalicznych Ministerstwa Finansów daje szansę na godziwy zysk tym, których nie stać na zbyt wielkie ryzyko, a mają parę złotych do zainwestowania. Można je ulokować w obligacjach dwu-, cztero- i dziesięcioletnich.

  Najpopularniejsze wśród nabywców są obligacje krótkoterminowe. Tym razem dwuletnie DOS0308 są oprocentowane na poziomie 3,6 proc. Jest to oprocentowanie stałe, a dzięki kapitalizacji odsetek zysk nabywcy po dwuletnim okresie oszczędzania wyniesie 7,33 zł za jedną obligację.

  Przewidziano też rabat dla stałych klientów. Przy zamianie papierów dwuletnich kupionych w marcu 2004 r. zapłacimy za nowe 10 groszy mniej, czyli 99,90 zł za jedną.

  Wyżej oprocentowane są obligacje czteroletnie COI0310 - dostaniemy za nie 4 proc. w pierwszym okresie odsetkowym. Przyszłe oprocentowanie ustalane jest na podstawie stopy inflacji w okresie poprzednich 12 miesięcy i powiększane o marżę odsetkową w wysokości 2 proc.. Odsetki są wypłacane co roku.

  Natomiast obligacje dziesięcioletnie EDO0316 mają najwyższe oprocentowanie wśród wyemitowanych w marcu. Wynosi ono 4,5 proc. w skali roku. Oprocentowanie w kolejnych latach ustalane jest na podstawie stopy inflacji w okresie poprzednich 12 miesięcy i powiększone o marżę odsetkową w wysokości 2 proc. W kolejnych latach oszczędzania odsetki od obligacji są kapitalizowane, powiększając przyszły zysk. - Kupno dziesięciolatek jest korzystne szczególnie dla tych, którzy zdecydują się nabyć je w ramach indywidualnego konta emerytalnego, ze względu na zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Do końca roku można wykorzystać tegoroczny limit wpłat na IKE, który wynosi 3.521 zł - radzi Jan Kuźma, dyrektor Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.