Wybierz region

Wybierz miasto

  Wielka kontrola w śląskim NFZ

  Autor: (maz/ika)

  2006-03-18, Aktualizacja: 2006-03-17 19:01 źródło: Dziennik Zachodni

  W poniedziałek rano do siedziby śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wkroczą kontrolerzy departamentu ubezpieczeń zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia.

  W poniedziałek rano do siedziby śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wkroczą kontrolerzy departamentu ubezpieczeń zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo podejrzewa niektórych urzędników śląskiego NFZ o popełnienie przestępstw. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, chodzi o podwójne fakturowanie i preferencyjne traktowanie jednych świadczeniodawców kosztem innych. Zastrzeżenia ministerstwa budzi także wybiórczy sposób kontrolowania oddziału przez centralę NFZ.

  Wczoraj Ryszard Stelmaszczyk, rzecznik śląskiego NFZ (nie wiedząc jeszcze o planowanej kontroli) był pełen optymizmu. - Kontrolował nas NIK i centrala NFZ. Z tego, co wiem, wyniki są dla nas bardzo dobre - powiedział.

  Ostatnia kontrola, którą przeprowadziła centrala NFZ, zakończyła się kilka dni temu (nie ma jeszcze protokołu pokontrolnego). Dotyczyła wyłącznie programów terapeutycznych. Renata Furman, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie, stwierdziła, że nie stwierdzono poważnych uchybień: - Podobnie było w przypadku ostatnich kontroli z zakresu refundacji leków, lecznictwa uzdrowiskowego oraz innych programów profilaktycznych.

  Właśnie swoją kontrolę w śląskim NFZ zakończyła Najwyższa Izba Kontroli w Katowicach. Eugeniusz Rejman, zastępca dyrektora katowickiego NIK-u, nie chciał ujawniać szczegółów. - Była to kontrola koordynowana przez centralę Izby i dotyczyła wszystkich oddziałów NFZ - uciął rozmowę.

  Z naszych informacji wynika, że również NIK nie dopatrzył się poważniejszych nadużyć w śląskim NFZ.

  Dowiedzieliśmy się też, że kontrola Ministerstwa Zdrowia odbędzie się właśnie dlatego, że... inne kontrole nic nie wykazały. Tymczasem z dokumentów, którymi ma dysponować Ministerstwo Zdrowia, wynika, że być może niektórym osobom w śląskim NFZ powinny zostać postawione zarzuty.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.