Wybierz region

Wybierz miasto

  Sojusz o cięciach

  Autor: BEATA SYPUŁA

  2001-09-08, Aktualizacja: 2004-12-18 01:55 źródło: Dziennik Zachodni

  Umowa z Norwegami na dostawę gazu zdusi śląskie górnictwo, zgoda polskiego rządu na przedłużenie LHS do Bogumina rozłoży plany budowy terminalu w Sławkowie, a cięcia budżetowe położą inwestycje kontraktu wojewódzkiego.

  Umowa z Norwegami na dostawę gazu zdusi śląskie górnictwo, zgoda polskiego rządu na przedłużenie LHS do Bogumina rozłoży plany budowy terminalu w Sławkowie, a cięcia budżetowe położą inwestycje kontraktu wojewódzkiego. Takie przekonanie wyrazili wczoraj regionalni liderzy SLD. Twierdzą, że rząd ma program cięć, ale nie ujawni go przed 23 września.

  Andrzej Szarawarski, szef lewicy w województwie, apelował:

  - Zarówno premier Jerzy Buzek, jak i wicepremier, minister gospodarki Janusz Steinhoff, kandydują z tego regionu. Niech więc w ostatnich dniach swego urzędowania nie podpisują umów szkodliwych dla Polski i Śląska!

  Za takie lewica uznaje stającą niebawem na obradach KERM umowę z Czechami o przedłużeniu do Bogumina szerokiego toru ze Sławkowa - stracimy miliony dolarów, które zarobilibyśmy dzięki terminalowi przeładunkowemu. Poseł Jan Chojnacki przedstawił wyliczenia wskazujące na wady norweskiego kontraktu - aby go ,skonsumować", nie można zwiększać polskiego wydobycia gazu, a nawet zdusić zapotrzebowanie na śląski węgiel.

  - Leszek Miller zapowiedział, że zweryfikuje kontrakt z Norwegami - powiedział przewodniczący Szarawarski.

  Poseł Wiesław Szweda przedstawił skrupulatne wyliczenia, z których wynika, że pod naporem biedy budżetowej padną inwestycje o tak kluczowym dla regionu znaczeniu, jak DTŚ, wodociąg Dziećkowice, infrastruktura tramwajowa w aglomeracji katowickiej, nie mówiąc o Stadionie Śląskim czy szpitalach w Bielsku, Rybniku i Częstochowie. O kontrakcie wojewódzkim należy więc - zdaniem lewicy - na razie zapomnieć.

  - W czwartym kwartale zabraknie pieniędzy dla powiatowych urzędów pracy na świadczenia, dotacje i walkę z bezrobociem - zakończył poseł Szweda.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)