Wybierz region

Wybierz miasto

  Śmierć pod gruzami

  Autor: Agnieszka Klich

  2006-03-04, Aktualizacja: 2006-03-06 09:40 źródło: Dziennik Zachodni

  Dwóch zbieraczy złomu zginęło pod zawalonym stropem starej nastawni kolejowej w Bytomiu. Mężczyźni wyciągali metalowe elementy podtrzymujące strop budynku. Konstrukcja nie wytrzymała i runęła.

  Dwóch zbieraczy złomu zginęło pod zawalonym stropem starej nastawni kolejowej w Bytomiu. Mężczyźni wyciągali metalowe elementy podtrzymujące strop budynku. Konstrukcja nie wytrzymała i runęła. Zgłoszenie o katastrofie bytomscy strażacy odebrali o 10.44. - Mężczyzna, który dzwonił prawdopodobnie był przypadkowym przechodniem. Zgłosił, że zawalił się dach nastawni, a w budynku jest dwóch mężczyzn - mówi kapitan Adam Wilk, zastępca komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu.

  Strażacy byli na miejscu po czterech minutach. - Okazało się, że między ścianą nośną budynku i stropem są przygniecione ciała dwóch mężczyzn - informuje Wilk. - Musieliśmy też sprawdzić, czy oprócz tych dwóch mężczyzn w środku są jeszcze jacyś ludzie - dodaje. Do poszukiwań użyto kamery termowizyjnej. Wczoraj nie było wiadomo, kim są ofiary.

  Nastawnia należała do byłej kopalni Rozbark. Teraz jej właścicielem jest Bytomska Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Teren, na którym stoi budynek nie jest ogrodzony. Można było swobodnie do niego wejść, bo nie miał ani okien, ani drzwi. Nikt go nie pilnował.

  - Co cztery, pięć dni przyjeżdżaliśmy i kontrolowaliśmy, co się tu dzieje - mówi Jerzy Zemelka, dyrektor BSRK zakładu KWK Powstańców Śląskich. - W tym roku chcieliśmy rozebrać budynek - dodaje. Ale ludzie i tak przychodzili tu po złom.

  Po wczorajszej tragedii, Elżbieta Kwiecińska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydała nakaz natychmiastowej rozbiórki budynku.
  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.