Wybierz region

Wybierz miasto

  Rozsianym po świecie

  Autor: Beata Sypuła

  2006-03-09, Aktualizacja: 2006-03-09 08:31 źródło: Dziennik Zachodni

  Kontakt z młodzieżą polonijną, utrzymanie języka ojczystego, propagowanie Polski za granicą, a także umożliwienie jej studiów i wypoczynku w Polsce - tak gigantycznego zadania podjęła się Fundacja Młodej Polonii.

  Kontakt z młodzieżą polonijną, utrzymanie języka ojczystego, propagowanie Polski za granicą, a także umożliwienie jej studiów i wypoczynku w Polsce - tak gigantycznego zadania podjęła się Fundacja Młodej Polonii. Można powiedzieć, że najcięższa praca dopiero przed nią. Dorośli rodacy rozsiani jak ziarnka maku po całym świecie, a potem ich dzieci, będą szukać kontaktu z ojczyzną. Musi być ktoś, kto sprosta potrzebom milionów tracących kontakt z polskością.

  Emigracja polska trwa już ponad dwieście lat. Gdzieś w świecie żyje 12-15 milionów naszych rodaków lub osób przyznających się do polskich korzeni. Niemal jedna czwarta Polaków żyjących poza granicami kraju to wielkie wyzwanie dla nas, mieszkających nad Wisłą. Jak podtrzymać w nich polskość?

  "Wielkie zaangażowanie Fundacji Młodej Polonii w niezwykłe trudną problematykę stworzenia więzów pomiędzy potomkami emigrantów a ojczyzną ich przodków, jest ze wszech miar godne najwyższego poparcia" - powiedział już w 1996 r. prezydent Polski na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

  Jego słowa stały się mottem Fundacji. Czym się ona zajmuje? Sztandarową działalnością jest organizacja już od 12 lat Poloniady - międzynarodowych olimpiad kulturalno-naukowych, w których wzięło udział kilka tysięcy dziewcząt i chłopców sponad 30 krajów świata. Na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny w 2005 r. nadesłano ponad 650 prac, w tym także po raz pierwszy prace dzieci naszych rodaków z Paragwaju, Syrii oraz z Uzbekistanu. Programów zresztą jest o wiele więcej. Ważne są w nich uniwersalne wartości, jak służba ojczyźnie oraz bliźnim, pęd do wiedzy, umiejętność i potrzeba kształcenia ciała i ducha.  Jak zawsze - wszystko zależy od osób, które angażują się w pracę na rzecz drugiego człowieka. Powstanie Fundacji Młodej Polonii wiąże się z działalnością pedagogiczną Józefa Kaczmarka - filozofa i filologia polskiego, byłego wodza Gdyńskiej Czarnej Czwórki ZHP (1945-1949). Zainicjował on w roku 1983 wraz z Tadeuszem Kamińskim utworzenie Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego, które stało się wkrótce ogólnokrajowym stowarzyszeniem. W 1990 roku, z jego inicjatywy, wykrystalizowała się idea powołania Fundacji Młodej Polonii.  Chcesz pomóc?  Jeśli masz zamiar podarować 1 proc. swojego podatku - przekaż go na program stypendialny Fundacji Młodej Polonii PKO BP, IX /M Warszawa, 72 1020 1097 0000 7102 0086 6020

  • Kontakt do Biura Fundacji:

  Adres: 00 132 Warszawa, Krakowskie Przedmieście 64

  Telefony: 834 56 25, komórka: (0) 602 423 492

  E-mail: fmp7@poczta.onet.pl

  Strony internetowe Fundacji: www.fmpolonia.org

  www.mlodapolonia.org  DZIĘKI WOLONTARIUSZOM


  Z Fundacją Młodej Polonii współpracuje obecnie grupa licząca ponad 65 wolontariuszy: pracowników akademickich, nauczycieli, lekarzy, prawników, socjologów, logopedów dziennikarzy, studentów, uczniów szkół licealnych i podstawowych, działaczy kultury oraz innych profesji. Prowadzą m.in.:

  • PROGRAM WYCHOWANIA PATRIOTYCZNEGO

  • PROGRAM EDUKACJI NAUKOWEJ

  • PROGRAM DOSKONALENIA J%CAZYKA POLSKIEGO

  • PROGRAM INTEGRACYJNY

  • PROGRAM ARTYSTYCZNY

  • PROGRAM SPORTOWY I REKREACYJNY

  • PROGRAM PROMOCJI STUDENTÓW ZE WSCHODU

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.