Wybierz region

Wybierz miasto

  Rocznica śmierci Jana Pawła II na antenie Telewizji Katowice

  Autor: redakcja@dz.com.pl

  2006-03-31, Aktualizacja: 2006-03-31 14:03 źródło: Dziennik Zachodni

  W najbliższy weekend - rocznicę śmierci Jana Pawła II TVP3 Katowice zaplanowała emisję licznych programów poświęconych tematyce papieskiej i religijnej.

  W najbliższy weekend - rocznicę śmierci Jana Pawła II TVP3 Katowice zaplanowała emisję licznych programów poświęconych tematyce papieskiej i religijnej. W ramówce śląskiej telewizji znajdą się zarówno specjalne pozycje jak i cykliczne programy, których bieżące odcinki nawiązywać będą do osoby Ojca Świętego.


  1 kwietnia br. o godzinie 8.00 rano w programie "Ewangelia na dachach" zobaczyć można będzie reportaż o nawróconym alkoholiku i kryminaliście, który z Wodzisławia Śląskiego poszedł pieszo do grobu Jana Pawła II. W odcinku także rozmowa z kapelanem aresztu w Katowicach ks. Markiem Wójcikiem o przeżywaniu śmierci Papieża i o tym co z tego pozostało do dzisiaj. Następnie, o godzinie 17.00 Marek Szołtysek w programie "Śląsk jest piękny" oprowadzi widzów po tych śląskich miejscach które znał, lubił i do których wracał Ojciec Święty. W sobotni wieczór o 19.30 planowana jest premierowa emisja filmu wyprodukowanego w 1997 roku, przez Telewizję Katowice i Wydawnictwo Księgarnia Św. Jacka pt. "Głos z Fatimy". Autor dokumentu, dziennikarz telewizyjny Adam Kraśnicki odwiedził wtedy z kamerą najważniejsze miejsca związane ze słynnymi wydarzeniami w portugalskiej Fatimie. Dokument prezentuje również najstarsze polskie sanktuarium fatimskie w Turzy Śląskiej oraz najliczniej odwiedzaną, w tym także przez Jana Pawła II, świątynię fatimską na Krzeptówkach w Zakopanem.

  Także w sobotę śląscy telewidzowie będą mieli możliwość uczestniczenia na żywo w zakończeniu prac Trybunału Diecezjalnego Wikariatu Rzymu, który zajmuje się badaniem zasadności wniosku beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Początek programu "U progu świętości" planowany jest na godzinę 18.25.

  W niedzielne popołudnie i wieczór 2 kwietnia br. na antenie TVP3 Katowice pojawią się programy autorstwa katowickich dziennikarzy. O godzinie 16.45 Ireneusz Kaznocha w dokumencie "Beskidy Jana Pawła II" przybliży widzom Szlaki Papieskie w Beskidach - rodzinnych górach Ojca Świętego. O godzinie 17.05 w reportażu Agnieszki Świdzińskiej o tym jak pontyfikat Ojca Świętego wpłynął na ich życie i twórczość opowiedzą kompozytor Wojciech Kilar oraz poeta - ksiądz profesora Jerzy Szymik. Wieczorem o godz. 20.00 z dokumentu "Świadectwo nadziei" dowiemy się jak Ślązacy (ci z urodzenia i wyboru), pytani przez redaktor Dagmarę Drzazgę wspominali swoje najpiękniejsze "spotkania" z Ojcem Świętym tuż po Jego śmierci.

  Również w niedzielę o godz. 18.30 film autorstwa ks. Andrzeja Baczyńskiego oraz Tadeusza Szymy przybliżający sylwetkę wielkiego Polaka, mentora Jana Pawła II, Metropolity Krakowskiego kardynała Adama Stefana Sapiehy. Autorzy, wykorzystując liczne filmowe materiały archiwalne z udziałem świadków życia i działalności duszpasterskiej "Księcia", stworzyli świadectwo wielkości Kardynała. O swoim poprzedniku na stanowisku Metropolity Krakowskiego opowiada także, w specjalnym wywiadzie udzielonym autorom, Ojciec Święty.

  Poza specjalnymi pozycjami ramówki, także wszystkie niedzielne wydania "Aktualności" poświęcone będą w całości rocznicy śmierci Jana Pawła II.W województwie śląskim w wielu miejscach (w Wadowicach, Gronu JPII w Beskidzie Małym, Katowicach, Rybniku, Sosnowcu, Bielsku - Białej i Gliwicach), odbędą się rocznicowe msze, marsze i spotkania, którym towarzyszyć będą dziennikarze. Poza informacjami o bieżących wydarzeniach Redakcja przygotowuje również felietony, w których pojawią się znajomi Karola Wojtyły z czasów jego nauki, studiów oraz posługi duchownej. Autorzy felietonów postarają się zastanowić, co zostało z atmosfery uniesienia i jedności panującej przed rokiem. Co zmieniło się w życiu ludzi, którzy rok temu opłakiwali śmierć Ojca Świętego, czy i jak zmienił się Kościół w tym czasie. Zapytają także wyznawców innych religii jak wspominają "naszego" Papieża.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.