Wybierz region

Wybierz miasto

  Ratunek dla siemianowickiej walcowni

  Autor: (mu)

  2006-03-14, Aktualizacja: 2006-03-15 07:31 źródło: Dziennik Zachodni

  Towarzystwo Finansowe Silesia, ING Bank Śląski i TMK stworzą spółkę WRJ Inwestycje. Będzie to tak zwana spółka zadaniowa, która umożliwi inwestorowi strategicznemu przejęcie majątku WRJ i WRJ Serwis oraz dokończenie ...

  Towarzystwo Finansowe Silesia, ING Bank Śląski i TMK stworzą spółkę WRJ Inwestycje. Będzie to tak zwana spółka zadaniowa, która umożliwi inwestorowi strategicznemu przejęcie majątku WRJ i WRJ Serwis oraz dokończenie budowy walcowni rur i uruchomienie produkcji w Siemianowicach Śląskich.

  Poszukiwanie inwestora dla WRJ trwało latami. Dopiero w połowie ubiegłego roku, po ogłoszeniu przetargu na sprzedaż, do wyłącznych negocjacji zaproszona została Grupa TMK (Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompanija) - wiodący rosyjski producent rur. W październiku 2005 roku między Towarzystwem Finansowym Silesia, ING Bankiem Śląskim, będącym przedstawicielem konsorcjum banków wierzycieli oraz

  Stalexportem, poręczycielem kredytów inwestycyjnych zaciągniętych przez WRJ zostało podpisane porozumienie z rosyjską firmą. Zgodnie z nim TMK może zakupić walcownię bez ciążących na niej zobowiązań. Polskie instytucje finansowe i firm zaangażowane w jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji w naszym regionie stracą na tym interesie. Zgodziły się jednak na to, bo jednocześnie umowa zapobiega podziałowi i wyprzedaży majątku WRJ, zapewniając tym samym szanse na dokończenie budowy fabryki i uruchomienie produkcji.

  Czekanie na decyzję o upadłości

  - Intencją konsorcjum banków, w tym ING Banku Śląskiego, jest dokończenie budowy i uruchomienie produkcji przez WRJ - stwierdził Konrad Minerski, zastępca dyrektora Departamentu Restrukturyzacji ING Banku Śląskiego. - Jesteśmy zdeterminowani w dążeniu do tego celu ze względu na duże znaczenie tej inwestycji dla społeczności Siemianowic Śląskich, miasta szczególnie dotkniętego bezrobociem. Szansą na dokończenie budowy było znalezienie inwestora branżowego. W wyniku publicznego przetargu została nim spółka Sinara należąca do grupy TMK, która w umowie zobowiązała się w ciągu kilkunastu miesięcy zakończyć inwestycję i uruchomić produkcję. Powstanie nowoczesnego zakładu w Siemianowicach Śląskich oznacza nowe miejsca pracy dla kilkuset osób. Utworzenie spółki zadaniowej zbliża nas do tego celu.

  Nie na części

  Przejęcie majątku WRJ i WRJ Serwis przez nowo powstałą spółkę zadaniową jest uzależnione od ogłoszenia przez sąd upadłości likwidacyjnej spółki WRJ. Po ogłoszeniu tej decyzji, spółka zadaniowa planuje w ciągu 18 miesięcy zakończenie budowy walcowni rur. W ciągu następnych 6 miesięcy ma ruszyć produkcja.

  Walcownia będzie produkowała m.in. specjalistyczne wyroby dla przemysłu wydobywczego ropy naftowej oraz rury dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego. Docelowo roczna produkcja walcowni ma wynosić 100 tys. ton. Po rozpoczęciu produkcji w Siemianowicach powstanie około 500 miejsc pracy.

  - Zamiarem planu uzgodnionego przez wszystkie strony zeszłorocznego porozumienia jest zapobieżenie sprzedaży majątku WRJ w częściach oraz zapewnienie uruchomienia walcowni - podkreśla Vasili Makarov, prezes Zarządu Sinara Handel, międzynarodowego dystrybutora Grupy TMK.

  Dodaje, że siemianowicka walcownia odniesie ogromne korzyści z tego, że stanie się częścią międzynarodowej sieci TMK. - Walcownia będzie miała bezpośredni dostęp do surowców pochodzących z naszych zakładów w Rumunii oraz do dobrze rozwiniętej sieci sprzedaży w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych - mówi Vasili Makarov.  Długa historia

  Budowę WRJ rozpoczęła w końcu lat 70. ubiegłego wieku upadła obecnie Huta Jedność. Z czasem prace wstrzymano, wznawiając je w połowie lat 90. Na zakończenie i uruchomienie gotowej już w ok. 95 proc. walcowni zabrakło jednak pieniędzy. Inwestycja pochłonęła ponad pół miliarda złotych. Banki odmówiły jednak dalszego kredytowania (wcześniej mowa była o ok. 150 mln zł), domagając się wiarygodnych gwarancji ich spłaty i spełnienia określonych warunków. Rozmowy na ten temat trwały kilka lat.

  W ubiegłym roku proces restrukturyzacji walcowni i pozyskania dla niej inwestora powierzono Towarzystwu Finansowemu Silesia. Kupnem majątku spółki interesowały się m.in. koncerny: niemieckie Rohrwerk Maxhuette i Benteler, ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu oraz podczęstochowski Złomrex.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.