Wybierz region

Wybierz miasto

  Prokuratura Krajowa chce rozbić układy w terenie

  Autor: Izabela Kacprzak

  2006-04-06, Aktualizacja: 2006-04-06 08:06 źródło: Dziennik Zachodni

  Szefowie prokuratur rejonowych mają być wybierani tylko na cztery lata. Według Janusza Kaczmarka, Prokuratora Krajowego, autora tego pomysłu, ma to zapobiec tworzeniu się kliki lokalnej władzy z prokuraturą.

  Szefowie prokuratur rejonowych mają być wybierani tylko na cztery lata. Według Janusza Kaczmarka, Prokuratora Krajowego, autora tego pomysłu, ma to zapobiec tworzeniu się kliki lokalnej władzy z prokuraturą. To ogromny problem w Polsce, zwłaszcza w małych miastach - uważa Kaczmarek. Pomysł analizuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

  Na Śląsku minister sprawiedliwości zaczął porządki w prokuraturach od zmian personalnych na najwyższym szczeblu. Wymienił szefów Prokuratury: Apelacyjnej, Okręgowej w Katowicach i Gliwicach oraz zdymisjonował blisko połowę prokuratorów rejonowych min. w Bytomiu, Mysłowicach, Tychach. W kilku przypadkach "zamienił ich miejscami". Z Chorzowa, po prawie trzech latach do katowickiej Prokuratury Rejonowej Centrum-Zachód przeszedł prokurator Bogdan Łabuzek.

  - Są sytuacje, kiedy z lokalną władzą musimy się spotykać, np. podczas komisji bezpieczeństwa publicznego. W moim przypadku reszta zaproszeń na imprezy nieoficjalne, bankiety, konferencje trafiała do kosza. Podobnie robili moi koledzy - twierdzi Łabuzek.

  Imprezy z lokalną władzą i biznesem lubią jednak inni. W ośrodku wypoczynkowym Kokotek spotykają się na "imprezie firmowej" wpływowi notable. Oficjalnie spotkania organizuje tarnogórska straż pożarna. Sponsorami jest jednak dwóch wpływowych biznesmenów, którzy witają gości przy wejściu. Sponsorują lokal, obsługę, zespół do zabawy.

  Imprezy w Kokotku organizowane są od lat, trzy razy do roku - przed Wielkanocą, Bożym Narodzeniem i w urodziny Leszka W., jednego z biznesmenów i sponsorów.

  Na zamknięte przyjęcie mogą wejść tylko "polecani" i "zaufani". Ścisłe grono. Ponad setka VIP-ów pije, je i bawi się na koszt sponsorów. Kto należy do najbliższych przyjaciół W. i D.? Z listy gości wyłania się miejscowa śmietanka m.in. Władysław Czekaj, wieloletni szef Prokuratury Rejonowej w Bytomiu (dwa miesiące temu stracił stanowisko), Marian Mielniczuk, komendant straży pożarnej w Tarnowskich Górach, prezydenci Bytomia, Rudy Śląskiej, burmistrzowie Tarnowskich Gór. Na jednym ze spotkań widzieliśmy również Józefa G., byłego już naczelnika wydziału geodezji Urzędu Miejskiego w Zabrzu, który przyjechał mercedesem miejscowego dilera ekskluzywnych aut. Józef G. jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych i sprzedaż miejskich gruntów po cenach preferencyjnych. Jednym z kupujących jest właściciel autosalonów.

  Teraz stanowisko prokuratora rejonowego dostaje się właściwie do emerytury. . - W moim przekonaniu pomysł ma więcej pozytywów niż negatywów - mówi szef Prokuratury Krajowej Janusz Kaczmarek. - Według mnie kadencyjność byłaby gwarancją niezależności. Taki prokurator nie zdąży obrosnąć w układy.
  Wiem o kogo chodzi  Rozmowa przeprowadzono w grudniu 2004 r. z Władysławem Czekajem, ówczesnym szefem prokuratury w Bytomiu  DZ: Zna pan Leszka W.?

  Władysław Czekaj: Wiem o kogo chodzi.

  DZ: Mogę wiedzieć skąd?

  Władysław Czekaj: Pan W. jest osobą znaną tutaj, biznes jakiś prowadzi...

  DZ: Był pan na imprezie w Kokotku, którą sponsorował?

  Władysław Czekaj: Taaak, byłem. Ale chyba to nie on sponsorował, tylko z tego co mi wiadomo strażacy z Tarnowskich Gór. Tam był ksiądz, który organizował pomoc dla biednych dzieci, jakieś datki zbierał...

  DZ: Policja, nieoficjalnie, nie ma zbyt dobrego zdania o panu W.

  Władysław Czekaj: Skąd! To jakieś głupoty. Nie był nigdy karany!

  DZ: Prowadzi pan sprawę w której chcąc nie chcąc przewija się W. i D. Chodzi o rozlewnię spirytusu, prowadzoną przez mafię i kupowanie głosów za ową wódkę podczas wyborów w Bytomiu.

  Władysław Czekaj: Nie. Z tego co wiem, to właścicielem terenu była firma CHM, czy jakoś tak.

  DZ: CHM należy do D. i W..

  Władysław Czekaj: Nie wiem czyj to jest interes.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.