Wybierz region

Wybierz miasto

  Próba cierpliwości

  Autor: Marcin Zasada

  2006-03-13, Aktualizacja: 2006-03-13 10:03 źródło: Dziennik Zachodni

  Prawie 400 rodzin w Mysłowicach czeka na rozpatrzenie wniosku o wykupienie mieszkań komunalnych na preferencyjnych warunkach. Niektórzy czekają już ponad rok. To jednak nie koniec próby ich cierpliwości.

  Prawie 400 rodzin w Mysłowicach czeka na rozpatrzenie wniosku o wykupienie mieszkań komunalnych na preferencyjnych warunkach. Niektórzy czekają już ponad rok. To jednak nie koniec próby ich cierpliwości. Pierwsi mysłowiczanie będą mogli kupić swoje mieszkania dopiero za kilka miesięcy.


  To efekt zmiany uchwały regulującej zasady zbywania lokali komunalnych. Teraz to radni, a nie prezydent będą podejmować decyzje w tej sprawie. Każda sprzedaż będzie się odbywać za pośrednictwem uchwały.

  - Żeby doszło do sprzedaży, musi zostać podjęta uchwała. To jeszcze bardziej wydłuży cały proces - podkreśla sekretarz miasta Izabela Gołaszczyk-Sobczyk. - Przed zmianami, procedura działała szybko i sprawnie. Teraz mamy paraliż. A radni są zadowoleni, bo czują się panami i władcami sytuacji.

  Dotychczas proces ten przebiegał w następujący sposób: chętny do kupna mieszkania składał w Urzędzie Miasta wniosek, który opiniował zespół terenowo-prawny Wydziału Gospodarki Gruntami. Kupujący nie mógł zalegać z opłatami czynszowymi, musiał mieć umowę najmu na czas nieokreślony, a budynek, w którym mieszkał, musiał mieć uregulowany stan prawny. Jeśli warunki te zostały spełnione, wniosek podpisywał prezydent.

  Obecnie cała procedura wydłuży się o przygotowanie uchwały, opinię radców prawnych, posiedzenia komisji i sesję rady miejskiej. Potem uchwała trafi do wojewody, który ma kolejny miesiąc na opublikowanie jej w dzienniku urzędowym.

  - To bardzo nieprzemyślane posunięcie, przynosi wstyd i ośmiesza radnych, którzy podjęli taką decyzję - kręci głową radny Dariusz Wójtowicz. - Paraliżuje to pracę nie tylko urzędu, ale i samej rady. Ja jestem zwolennikiem prostych rozwiązań, a to tylko komplikuje sprawdzony wcześniej system. Mam na to tylko jedno określenie: głupota.

  Radni prawicy tłumaczą, że uchwała została podjęta zgodnie z planem, a wszystkie problemy znikną, gdy sytuacja się unormuje. Nie przekonuje to jednak ludzi, którzy mają dość czekania. Pierwszą decyzję w ich sprawie radni mają podjąć na najbliższej sesji pod koniec marca.

  - Mój sąsiad kupił mieszkanie w zeszłym roku. Bez problemów. Ja czekam już prawie rok i wygląda na to, że jestem zdany na widzimisię panów z rady miejskiej - skarży się mieszkaniec Mysłowic (nazwisko do wiadomości redakcji).

  Nawet jeśli radni szybko uporają się z tym problemem, z pracą nie nadążą urzędnicy. W Wydziale Gospodarki Gruntami za przygotowanie wniosków odpowiadają dwie osoby.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.