Wybierz region

Wybierz miasto

  Prezydent Mysłowic utajnił koszt wynajmu pomieszczeń dla UM

  Autor: (BOK)

  2006-02-24, Aktualizacja: 2006-02-24 10:52 źródło: Dziennik Zachodni

  Prezydent Mysłowic Grzegorz Osyra utajnił koszt wynajmu pomieszczeń dla kilku wydziałów Urzędu Miejskiego. Taki warunek zastrzegły sobie w umowach firmy, od których budynki są wynajmowane.

  Prezydent Mysłowic Grzegorz Osyra utajnił koszt wynajmu pomieszczeń dla kilku wydziałów Urzędu Miejskiego. Taki warunek zastrzegły sobie w umowach firmy, od których budynki są wynajmowane. Udało nam się ustalić, że w jednym z budynków gmina wynajęła od katowickiej firmy "Holdimex" biura po 35 zł za m.kw. netto. Miasto nie może odliczyć sobie podatku VAT. Metr kwadratowy będzie więc kosztował 42,7 zł, a cały budynek prawie 47,3 tys. zł miesięcznie!


  - To zdecydowanie powyżej cen rynkowych w Mysłowicach. Śląski TBS ma problem. Proponując wynajem powierzchni usługowych przy Rynku po 20 zł za m.kw - uważa radna Marcjanna Mądry.

  Umowy zawarto na pięć lat - do końca 2011 roku. Jeżeli na pół roku przed upływem tego okresu, żadna ze stron nie wypowie umowy, automatycznie zostanie ona przedłużona o kolejne 5 lat. - Mamy opinię prawną, że jeżeli firma, która jest właścicielem budynków, nie wyrazi zgody na podanie kwot czynszu, to nie możemy tego zrobić - tłumaczy Izabela Gołaszczyk-Sobczyk, sekretarz i rzecznik prasowa Urzędu Miasta.

  - Moim zdaniem, prezydent naruszył prawo, ponieważ podpisał umowę nie mając do tego upoważnień i zabezpieczonych środków w budżecie - skomentował Janusz Wszołek, szef Komisji Rewizyjnej Rady Miasta.

  - Ten zarzut nie może mieć miejsca. Umowa, a dokładnie aneks stwierdza, że administrował budynkiem będzie nie Urząd, ale MZGK. Czynsz nie będzie finansowany z budżetu miasta - odpiera zarzuty Izabela Gołaszczyk-Sobczyk.

  Sprawę ujawniono przypadkowo, gdy okazało się, że w projekcie budżetu zarezerwowano ponad 900 tys. zł na opłaty czynszów. Wtedy też radni dowiedzieli się, że zawarto obydwie umowy. Wcześniej prezydent kilkakrotnie wnosił o zgodę na zakup budynku Holdimexu. Radni za każdym razem odrzucali wniosek. Tłumaczyli, że cena jest zbyt wysoka.

  Przenosiny czterech wydziałów UM do nowych budynków są uzasadnione. Siedziba magistratu nie mieści wszystkich urzędników. Pomieszczenia archiwum natomiast nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)