Wybierz region

Wybierz miasto

  Poczekacie ze dwa lata

  Autor: (kpb)

  2006-03-17, Aktualizacja: 2006-03-17 14:34 źródło: Dziennik Zachodni

  Prawie 4 mln zł miały być przeznaczone na budowę chodnika przy ul. Długiej. Przed tygodniem informowaliśmy, że prezydent Grzegorz Osyra chce za te pieniądze wykupić mieszkania przy ul. Mikołowskiej 5-7.

  Prawie 4 mln zł miały być przeznaczone na budowę chodnika przy ul. Długiej. Przed tygodniem informowaliśmy, że prezydent Grzegorz Osyra chce za te pieniądze wykupić mieszkania przy ul. Mikołowskiej 5-7. Radni sprzeciwili się temu pomysłowi.

  Mimo to Osyra zapowiedział, że chodnika i tak nie wybuduje. Kilka dni po ostatnim posiedzeniu Rady Miasta spotkał się z mieszkańcami Dziećkowic i przedstawiał im swoje racje.

  Długa to główna ulica Dziećkowic. Jej nawierzchnia nadaje się do użytku tylko na kilkusetmetrowym odcinku. Im dalej, tym dziury są większe. Na dodatek, nie ma chodnika. Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim o bezpieczeństwo chodzących tamtędy do szkoły dzieci.

  - Teraz na poboczach leży śnieg. Gdy mijają się dwa autobusy, to piesi muszą wręcz wskakiwać do rowów - denerwowali się w czasie spotkania z prezydentem.

  Ich zdaniem na ul. Długiej zwiększył się ruch, gdy do użytku oddano wyremontowany most łączący Mysłowice z Jaworznem. Częściej niż do tej pory, tą trasą jeżdżą wielotonowe ciężarówki. W okolicach mostu wybudowano już część chodnika. Część pieniędzy wyłożyło sąsiednie Jaworzno, któremu zależało na nowej przeprawie przez Przemszę. Na resztę chodnika, Urząd Miasta - kosztem ok. 200 tys. zł - przygotował już dokumentację techniczną. Wystawiono również pozwolenie na budowę. Mieszkańcom nie spodobało się, że prezydent chce zaniechać tej inwestycji. W czasie spotkania wielokrotnie pytano o jego zamiary względem ul. Długiej.

  - Mam odwagę wam powiedzieć, że teraz chodnika nie zrobię. Będzie on budowany po wykonaniu kanalizacji. W ciągu najbliższych dwóch lat całe Mysłowice zostaną skanalizowane. Projekt przewiduje położenie rur wzdłuż ulicy Długiej. Nie może być tak, że wybudujemy za 4 mln zł chodnik, a za chwilę go rozkopiemy - odpowiedział Osyra.

  Jego zdaniem projekt techniczny chodnika powstał, ponieważ zakładano, że miasto samo sfinansuje budowę kanalizacji. Gdy eksperci opracują plan dla całego miasta, będzie wiadomo, gdzie pobiegną rury i kiedy zostaną położone. Osyra obiecał, że budowa chodnika na ul. Długiej nie zostanie usunięta z budżetu.

  Dziećkowiczanie poprosili również o ustawienie znaków ograniczających tonaż przejeżdżających samochodów do 12 ton.

  - Kilka mostków w dzielnicy pochodzi jeszcze z XIX wieku - przekonywała Marcjanna Mądry.

  Sporym problemem jest ulica Bema, której właścicielem jest Agencja Rolna Skarbu Państwa. Mieszkające tam rodziny nie mają ani dojazdu, ani oświetlenia. Od sześciu lat starają się o utwardzenie nawierzchni. Póki co, między sobą korespondują urzędnicy.

  - Na kolejnych spotkaniach słyszymy obietnice, że ta sprawa zostanie sprawdzona - mówiono.

  Na ostatnim, usłyszeli podobne zapewnienie.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.