Wybierz region

Wybierz miasto

  Odchodzą od lokaty

  Autor: Beata Sypuła

  2006-03-21, Aktualizacja: 2006-03-21 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Ile można zarobić rocznie na lokacie? Średnio 3 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę inflację roczną, okaże się, że jest to mało konkurencyjne oprocentowanie. Lokaty nie są też wystarczająco elastyczne i wygodne w użyciu.

  Ile można zarobić rocznie na lokacie? Średnio 3 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę inflację roczną, okaże się, że jest to mało konkurencyjne oprocentowanie. Lokaty nie są też wystarczająco elastyczne i wygodne w użyciu. Bankowcy wymyślili więc w zamian rachunki oszczędnościowe. Na zachodzie Europy są one już dziś podstawową formą lokowania pieniędzy w bankach. W Belgii z tego produktu korzysta aż 95 proc. klientów.

  W Polsce rachunki oszczędnościowe powoli, ale skutecznie zdobywają portfele klientów. Największe banki w Polsce - PKO BP, Pekao SA, czy Bank BPH i BZ WBK - nie muszą walczyć o depozyty klientów. Im bardziej opłaca się, by klient trzymał pieniądze na ROR. Efekt jest taki, że trzymamy tam pieniądze praktycznie nieoprocentowane, rachunek służy do operacji bieżących - choćby stałych zleceń za czynsz, gaz, prąd. Jednak za prowadzenie konta i za operacje na nim trzeba już słono zapłacić.

  Tu swoją szansę zobaczyły inne, głównie średnie i małe banki. Zaoferowały rachunki oszczędnościowe. Pionierem był co prawda duży ING Bank Śląski oraz wirtualny mBank. Dziś z podobną ofertą wychodzą do klientów inni, np. Lukas Bank, Kredyt Bank, Getin Bank. U nich rachunek oszczędnościowy można założyć bez posiadania ROR, a za prowadzenie nie jest pobierana opłata. Kusząc wysokim oprocentowaniem, liczą na napływ klientów, którzy chcą lepiej ulokować swoje pieniądze. Dla wielu klientów jest to ciekawa alternatywa w stosunku do lokat terminowych czy funduszy inwestycyjnych. Łączy ze sobą atrakcyjne oprocentowanie, bezpieczeństwo inwestycji, a przede wszystkim elastyczność w dysponowaniu pieniędzmi.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.