Wybierz region

Wybierz miasto

  Mysłowiczanie zapłacą 12% więcej za wodę

  Autor: (bok)

  2006-03-03, Aktualizacja: 2006-03-03 12:40 źródło: Naszemiasto.pl

  W ubiegłym tygodniu Rada Miasta zatwierdziła proponowane przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach nowe taryfy za dostarczeni wody i odprowadzenie ścieków. Wejdą w życie 6 marca.

  W ubiegłym tygodniu Rada Miasta zatwierdziła proponowane przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach nowe taryfy za dostarczeni wody i odprowadzenie ścieków. Wejdą w życie 6 marca.

  Za każdy metr sześcienny zużytej wody mieszkańcy Mysłowic zapłacą 4,51 zł. Za odprowadzenie takiej samej ilości ścieków trzeba wysupłać 2,58 zł. Podwyżka wyniesie więc 12 proc. To dwukrotnie mniej niż przewidywała pierwotna propozycja RPWiK-u. Przed miesiącem, radni ją odrzucili, ponieważ ceny miały wzrosnąć aż o 23 proc.. Mysłowiczanie musieliby płacić 4,96 zł za wodę i 2,80 zł za ścieki. Mimo, ze za nowymi cenami optował Grzegorz Osyra, osiemnastu radnych (wszyscy obecni na sali) zagłosowało przeciwko.

  Taką podwyżkę przedsiębiorstwo uzasadniało planami remontów sieci wodociągowej. W pierwszej propozycji, na remonty przeznaczono by 3,5 mln Zł. Rok wcześniej na ten cel wydano tylko 1,38 mln zł.

  - Każdy milion na inwestycje, to ok. 31 groszy netto więcej od metra sześciennego - wyjaśniała Agnieszka Jaszkaniec, rzeczniczka prasowa RPWiK-u.

  Członkowie Rady Miasta byli przekonani, że w tym głosowaniu nie przyjęli proponowanych taryf i przez kolejne 90 dni, do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii przez wojewodę, mysłowiczanie będą płacili według starych cen. Jednak w ciągu 7 dni, urzędnicy nie przygotowali przewodniczącemu Rady Miasta odpowiedniej uchwały. Zdaniem przewodniczącego było to celowe działania. W tej sytuacji RPWiK mógł potraktować całą sytuację jako brak wyrażenia opinii w ustawowym terminie 70 dni i wprowadzić nowe, wyższe stawki.

  Na szczęście, tak się jednak nie stało. Po odrzuceniu pierwszej uchwały, przedstawiciele Mysłowic i RPWiKU-u usiedli do stołu i wynegocjowali nowy cennik. W czasie ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta, autorstwo tego kompromisu przypisywał sobie i prezydent Grzegorz Osyra, i Edward Lasok, przewodniczący Rady Miasta.

  Osyra chwalił się, że jemu i jego urzędnikom udało się naprawić błąd radnych i wynegocjować nowe stawki.

  Prezydent i jego zastępca był na urlopie. Zaproponowałem dyrektorowi RPWiK-u spotkanie - twierdził Lasok.

  W czasie spotkania przedstawicieli RPWiK-u z Lasokiem i Tadeuszem Chowaniakiem, zastępcą prezydenta Mysłowic, udało się wypracować kompromis. RPWiK zrezygnował m. in. z wymiany sieci przy ul. Kosztowskiej, Stokrotek, Towarowej i Zacisze. Remonty pochłoną więc ok. 1,7 mln zł, czyli dwukrotnie mniej niż planowano pierwotnie.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)