Wybierz region

Wybierz miasto

  Można składać podania do nowego dwujęzycznego gimnazjum

  Autor: (mz)

  2006-04-04, Aktualizacja: 2006-04-03 19:11 źródło: Dziennik Zachodni

  W Mysłowicach powstaje szkoła dwujęzyczna, w której językiem wykładowym będzie również angielski. Choć gimnazjum zacznie działać przy I Liceum Ogólnokształcącym im.

  W Mysłowicach powstaje szkoła dwujęzyczna, w której językiem wykładowym będzie również angielski. Choć gimnazjum zacznie działać przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki od września, już od dzisiaj można składać do niego podania.

  - Tego typu gimnazja funkcjonują już między innymi w Katowicach i Sosnowcu. To dobry, sprawdzony system - podkreśla dyrektorka I LO Ewa Świątkowska. - Zdolni uczniowie z Mysłowic musieli dotychczas wyjeżdżać do szkół w innych miastach.

  Warunkiem przyjęcia do nowego gimnazjum będzie zdanie testu zdolności językowych, który w całej Polsce organizowany jest 7 czerwca. Gimnazjum i I LO utworzą Zespół Szkół Ogólnokształcących. W nowej szkole powstanie jedna 30-osobowa klasa. W programie nauczania, oprócz rozszerzonych języków obcych (główny angielski i jeden dodatkowy: francuski lub niemiecki), po angielsku młodzież będzie również uczyć się kilku innych przedmiotów, na przykład geografii, czy matematyki. Z każdą klasą, liczba godzin języka obcego i poziom trudności będzie wzrastał.

  - Zgodnie z wymogami, na lekcjach przynajmniej dwóch przedmiotów, które kończą się maturą musimy wprowadzać język angielski. Poziom kształcenia na pewno na tym nie ucierpi - zapewnia Świątkowska. - Do września do nowego systemu kształcenia musimy przygotować naszych nauczycieli. Niektórzy z nich już posiadają certyfikaty pozwalające na naukę innych przedmiotów po angielsku.

  W czwartek o utworzeniu szkoły zadecydowali radni. Zanim gimnazjum zacznie działać, konieczne będzie uzupełnienie kilku brakujących dokumentów. Musi również zatrudnić dwóch nowych nauczycieli.

  - To dobra i pożyteczna inicjatywa. Nie wystarczy jednak tylko chcieć. Trzeba to dobrze przygotować. Liczymy, że do końca tego roku szkolnego szkoła załatwi wszystkie formalności - mówi sekretarz miasta Izabela Gołaszczyk-Sobczyk.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.