Wybierz region

Wybierz miasto

  Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami, którzy chcą wypełnić nam zeznanie podatkowe

  Autor: Mariusz Urbanke

  2006-03-16, Aktualizacja: 2006-03-16 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  "Ministerstwo Finansów informuje, że otrzymało niepokojący sygnał, że w jednym z miast pojawili się oszuści podszywający się pod pracowników urzędów skarbowych.

  "Ministerstwo Finansów informuje, że otrzymało niepokojący sygnał, że w jednym z miast pojawili się oszuści podszywający się pod pracowników urzędów skarbowych. Dzwonią oni do samotnych, starszych osób, proponując, podczas wizyty domowej, pomoc przy wypełnieniu formularzy PIT" - taka zaskakująca informacja dotarła wczoraj do mediów.

  - Na naszym terenie nie odnotowano takich przypadków - twierdzi Grażyna Piechota, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Katowicach. - Słyszałam, że oszuści pojawili się w Krakowie. Urzędnicy nie mogą wypełniać zeznań podatkowych za podatników - dodaje.

  Mniej ulg, mniej błędów?


  Ministerstwo Finansów także podkreśla, że żaden urząd skarbowy na terenie kraju nie prowadzi akcji wypełniania PIT-ów podatnikom w ich domach. - Owszem, w każdym urzędzie skarbowym działa punkt informacyjny, w którym podatnicy mogą otrzymać wyjaśnienia na temat rozliczeń podatkowych - dodaje rzeczniczka katowickiej Izby Skarbowej. - Zapraszamy do korzystania z tych możliwości, ale nie możemy wyręczać podatników w ich obowiązkach.

  Osoby które mają problemy z wypełnianiem PIT-ów mogą skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych biur rachunkowych. - Nie jest to usługa droga, opłaty są uzależnione od tego, jak bardzo skomplikowane jest zeznanie, ceny zaczynają się już od 50 złotych - mówi Anna Gacek, pracownica jednego z sosnowieckich biur podatkowych. - Zauważyliśmy jednak, że coraz mniej osób zainteresowanych jest tego typu usługami. Z roku na rok mam coraz mniej ulg i odliczeń, formularze są prostsze - większość podatników sama sobie z nimi doskonale radzi.

  Kto pierwszy, ten lepszy

  Wielu podatników już złożyło rozliczenie za 2005 rok. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które liczą na zwrot pieniędzy od fiskusa. - Jeśli tacy podatnicy złożą PIT-a w marcu - a jest to ciągle możliwe - to jeszcze przed końcem kampanii rozliczeniowej mogą otrzymać pieniądze z urzędu skarbowego -podkreśla Grażyna Piechota. - To również wygodne dla tych, którzy muszą dokonać dopłaty. Nie jest bowiem wymagane równoczesne złożenie zeznania podatkowego w urzędzie z wpłatą podatku. Dotychczas wielu podatników, pomimo tego, że było to nagłaśniane przez nas, czekało ze złożeniem zeznania podatkowego do ostatniej chwili, bo sądziło, że złożenie zeznania, w którym występuje podatek do zapłaty jest równoznaczne z koniecznością zapłaty podatku do urzędu. Tymczasem zeznanie można złożyć np. w marcu, zaś podatek zapłacić do końca kwietnia. Ważne, aby zarówno zeznanie, jak i podatek wpłynęły do urzędu skarbowego najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego.

  Pamiętaj o terminach

  Nie można składać zeznania podatkowego po terminie, ponieważ grożą za to nie tylko konsekwencje prawne, ale i finansowe czyli konieczność zapłaty karnych odsetek - jeśli podatnik musi dokonać dopłaty.

  - W przypadku podatników rozliczających się wspólnie z małżonkiem lub osób samotnie wychowujących dzieci, które chcą się z nimi rozliczyć, konsekwencje spóźnionego zeznania są jeszcze bardziej dotkliwe. Jeśli bowiem małżonkowie złożą zeznanie roczne po terminie, wówczas oprócz możliwej kary za nieterminowe złożenie zeznania rocznego i zapłaty odsetek ustawowych -jeśli nie został w terminie zapłacony podatek - tracą również prawo do wspólnego opodatkowania się - tłumaczy Grażyna Piechota.

  Rzeczniczka Izby Skarbowej dodaje, że wcześniejsze złożenie zeznania to także możliwość jego wcześniejszej weryfikacji przez urząd i ewentualnej korekty. Złożenie korekty nie jest trudne. Wystarczy prawidłowo wypełnić deklarację z zaznaczeniem na formularzu, że mamy do czynienia z korektą. Jeśli podatnik zdąży poprawić zeznanie do końca kwietnia, nie poniesie żadnych konsekwencji. To ważne zwłaszcza w przypadku, gdy pomyliliśmy się na niekorzyść fiskusa.


  Informator dla podatników


  Grażyna Piechota, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Katowicach  Na stronie internetowej Izby Skarbowej pod adresem www.isnet.katowice.pl uruchomiliśmy serwis informacyjny dla podatników. Można w nim znaleźć nie tylko informacje o sprawach załatwianych w urzędach skarbowych, opis procedur załatwiania spraw, wykaz wymaganych dokumentów, ale także wzory pism i wniosków. Zamieszczono w nim również wykaz telefonów w poszczególnych urzędach, pod którymi można uzyskać informacje. Bieżące informacje podatkowe, pomocne m.in. w rozliczaniu dochodów za 2005 rok, opublikowane są pod hasłem "zeznania podatkowe 2005". (mu)  Chcesz odzyskać pieniądze, podaj konto  Podobnie, jak w roku poprzednim, obowiązują zmienione zasady zwrotu nadpłat. Podatnik, w którego zeznaniu występuje podatek do zwrotu, jeśli posiada rachunek bankowy powinien go podać na formularzu NIP-3. Dopiero wówczas otrzyma zwrot podatku na konto. Jeśli tego nie zrobi zwrot może być dokonany w formie gotówkowej, drogą pocztową. A to oznacza, że obciążenie podatnika kosztami przekazu pieniędzy. Warto pamiętać, że podatnicy, którzy w roku poprzednim złożyli NIP-3 w urzędzie, a których konta bankowe uległy zmianie, muszą złożycę NIP-3 ponownie. Na formularzu NIP-3 należy także ujawnić wszystkie inne zmiany np. zmianę adresu, nazwiska, czy numer nowego dowodu osobistego. (mu)

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.