Wybierz region

Wybierz miasto

  Miastu grozi zarząd komisaryczny

  Autor: Krzysztof P. Bąk

  2006-03-23, Aktualizacja: 2006-03-22 19:46 źródło: Dziennik Zachodni

  Tomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski, sugeruje przewodniczącemu mysłowickiej Rady Miasta, że jeżeli rajcy nie zajmą się planem zagospodarowania przestrzennego dla "Brzezinki Południowej", to w Mysłowicach możliwe ...

  Tomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski, sugeruje przewodniczącemu mysłowickiej Rady Miasta, że jeżeli rajcy nie zajmą się planem zagospodarowania przestrzennego dla "Brzezinki Południowej", to w Mysłowicach możliwe będzie wprowadzenie zarządu komisarycznego.


  - Zawieszenie dotyczy wszystkich organów. Chodzi o to, czy gmina może skutecznie funkcjonować, niezależnie po której stronie leży wina - tłumaczy - Krzysztof Kulka, zastępca dyrektora Wydziału Prawnego Urzędu Wojewódzkiego.

  Takie stanowisko, to odpowiedź wojewody na pismo prezydenta Grzegorza Osyry. Poskarżył się on, że Rada Miasta nie chce uchwalić projektu zagospodarowania przestrzennego dla "Brzezinki Południowej". Znajduje się tam ok. 40 ha rolnych gruntów, które magistrat chce sprzedać pod inwestycje.

  Uchwały nie podjęto już sześć razy. - Jeżeli nie ma planu, to nie możemy sprzedać tego gruntu. Ludzie prezydenta Osyry znaleźli dwie amerykańskie firmy, które chcą wykupić teren, zrobić zjazdy z autostrady i wybudować jedno z największych centrów logistycznych w kraju - mówi Izabela Gołaszczyk-Sobczyk, rzecznik prasowa Urzędu Miasta.


  Czekaliśmy aż decyzje wejdą w życie. Naszym zdaniem, prezydent powinien przedstawić radzie oferty kupna i wysokość oferowanej ceny. Dopiero teraz przekazano nam złożone zapytania o ten grunt. Nie było tam żadnej konkretnej oferty. Myślę, że na najbliższej sesji radni przyjmą plan. Tym bardziej, że bez zgody radnych prezydent nie może sprzedać żadnej nieruchomości - tłumaczy Edward Lasok, przewodniczący Rady Miasta.

  Wojewoda stwierdził, że radni mimo negatywnego stanowiska do projektu, nie zaproponowali w nim zmian. Skoro przystąpiono do sporządzenia projektu, to trzeba go uchwalić, bądź odrzucić.

  - Dotychczas jednak Rada Miasta Mysłowice nie podjęła stosownej uchwały i uchyla się od rozstrzygnięcia tej kwestii od wielu miesięcy, co należy potraktować jako bezczynność - napisał Tomasz Pietrzykowski.

  Gdyby stanął na takim stanowisku, to można by było rozpocząć procedury wprowadzenia zarządu komisarycznego.

  - To jest pismo, w którym wojewoda wskazał na pewien problem i pewne zagrożenie. Jako organ nadzoru prawnego widzi niebezpieczeństwo realizacji celów publicznych. Ale na ostateczne kroki jest za wcześnie. Wojewoda oceni całokształt działalności organów gminy - uważa dyrektor Kulka.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.