Wybierz region

Wybierz miasto

  Lewica i prawica razem?

  Autor: Marcin Zasada

  2006-03-28, Aktualizacja: 2006-03-27 19:51 źródło: Dziennik Zachodni

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach prawdopodobnie doczeka się przeprowadzki do nowego budynku. Decyzja o przekazaniu pieniędzy na ten cel ma zostać podjęta podczas czwartkowej sesji Rady Miasta.

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach prawdopodobnie doczeka się przeprowadzki do nowego budynku. Decyzja o przekazaniu pieniędzy na ten cel ma zostać podjęta podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. To efekt naszego artykułu z ubiegłego tygodnia, w którym przedstawiliśmy warunki, w jakich przyjmowani są klienci w MOPS-ie przy ul. Świerczyny 1.

  Na zasiłki czeka się w wąskim, obskurnym korytarzu, nierzadko na schodach. W ośrodku nie ma wyjścia ewakuacyjnego, ubikacji dla petentów i podjazdu dla niepełnosprawnych. Te zarzuty potwierdziła również kontrola, którą radni przeprowadzali w MOPS-ie od stycznia do marca.

  - Nie wiem, jak długo jeszcze będziemy męczyć się w tej ciasnocie - wzdycha dyrektor ośrodka Sylwia Kamraus. - Codziennie dochodzi do żenujących sytuacji - na przykład gdy ludzie pytają o toaletę. W tym budynku nie ma mowy o godnych warunkach przyjmowania ludzi oczekujących pomocy. Podczas rozmowy z pracownikiem ośrodka, klient nie może liczyć na odrobinę intymności i poufności. Nie mamy nawet pokoju, w którym w spokoju mogłyby się odbywać takie rozmowy. Od dwunastu lat staramy się o tę przeprowadzkę. Kamienica, którą zajmujemy nie nadaje się na siedzibę ośrodka.

  Być może na czwartkowej sesji radni zadecydują w końcu o przekazaniu pieniędzy na remont nowej siedziby MOPS-u, która ma się mieścić przy ul. Gwarków. Budynek wymaga generalnego remontu - ocieplenia, wymiany okien i naprawy instalacji gazowych, elektrycznych i kanalizacyjnych. Inwestycja ta ma kosztować ok. 1,4 mln zł.

  - Na sesji złożę wniosek o przekazanie pieniędzy na ten cel. Na 99 procent zostanie on poparty zarówno przez radnych prawicy, jak i lewicy. Według mnie, nie ma możliwości, by stało się inaczej - mówi radny Dariusz Wójtowicz, który kierował zespołem przeprowadzającym kontrolę w MOPS-ie. - Problem stał się głośny dopiero po artykule w DZ. Wtedy sprawa ruszyła z miejsca.

  Na czwartkową sesję przyjdzie również dyrektorka ośrodka.

  - To mój obowiązek. Zamierzam przedstawić radnym nasze problemy. Mam nadzieję, że nie będę musiała ich zbyt długo przekonywać - liczy Komraus. - Musimy jak najszybciej zacząć remont budynku przy Gwarków, bo za dwa lata i on nie będzie nadawał się do użytku.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.