Wybierz region

Wybierz miasto

  Kredyty walutowe zdrożeją

  Autor: Beata Sypuła

  2006-03-06, Aktualizacja: 2006-03-07 07:31 źródło: Dziennik Zachodni

  Europejski Bank Centralny podniósł w miniony czwartek stopy procentowe w strefie euro. Decyzja ta ma zapobiec wzrostowi inflacji na Starym Kontynencie. Oznacza to, że kredyty walutowe udzielane w Polsce będą niebawem ...

  Europejski Bank Centralny podniósł w miniony czwartek stopy procentowe w strefie euro. Decyzja ta ma zapobiec wzrostowi inflacji na Starym Kontynencie. Oznacza to, że kredyty walutowe udzielane w Polsce będą niebawem droższe.


  O ile? Tego na razie żaden bank nie jest w stanie powiedzieć. Bankowcy deklarują, że decyzje zapadną w ciągu kilkunastu dni. Na uspokojenie warto dodać, że kto brał kredyt w euro wartym około 4,50 zł, teraz oddycha lżej dzięki jego niskiemu kursowi oscylującemu wokół 3,80 zł - wysokość raty zależy bowiem od ceny tej waluty.

  Na razie spać spokojnie mogą też osoby, które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich. Niska stopa tej waluty powoduje, że taki kredyt jest bardzo opłacalny. Rata wynosi nawet połowę tego, co trzeba byłoby spłacać przy kredycie w złotych. Ta sytuacja może się jednak zmienić. Warto pamiętać, że kurs franka szwajcarskiego zwykle wiernie podąża za kursem euro. Niskie stopy CHF nie są gwarantowane na wieczność - inaczej mielibyśmy kredyt o stałym oprocentowaniu.

  O zagrożeniach z tym związanych od kilku miesięcy mówi Leszek Balcerowicz, prezes NBP. Jego zdaniem, trzeba zabezpieczyć banki przed nadmiernymi stratami z powodu niewypłacalności kredytobiorców po wzroście oprocentowania kredytów walutowych. Główny Urząd Nadzoru Bankowego i NBP naciskają na banki, by zmieniły swoją politykę kredytową. Na razie osiągają one niezłe dochody dzięki temu, że Polacy masowo biorą właśnie kredyty walutowe na zakup czy budowę domu lub mieszkania. Jednak podniesienie stóp spowoduje na pewno wzrost ceny kredytu i być może nie każdy będzie w stanie go spłacić. Wówczas mogą ucierpieć depozyty ludności, czyli oszczędności Polaków, którymi banki obracają.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.