Wybierz region

Wybierz miasto

  Kościół po remoncie

  Autor: (am)

  2006-02-24, Aktualizacja: 2006-02-23 15:26 źródło: Dziennik Zachodni

  W kościele pw. Wszystkich Świętych w Dziećkowicach, dobiega końca gruntowny remont wnętrza, który rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku. Mury świątyni zostały odmalowane w jasnych kolorach, odrestaurowano figury ...

  W kościele pw. Wszystkich Świętych w Dziećkowicach, dobiega końca gruntowny remont wnętrza, który rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku.

  Mury świątyni zostały odmalowane w jasnych kolorach, odrestaurowano figury Świętych na kolumnach, na sklepieniu powstały nowe malowidła. Kościół dziećkowicki po kościołku św. Krzyża to chyba najstarsza światynia w dekanacie.

  Świątynia wymagała już gruntownej odnowy. Pierwszym krokiem była renowacja wielkiego zabytku kościoła, ponad sześćsetletniego krzyża, który został odnowiony i zabezpieczony.

  - Na swoje miejsce po 25 latach, z "ukrycia" na strychu, wróciły piękne rzeźby Świętych - mówi proboszcz Gerard Syguda. - Osiem rzeźb zostało odnowionych i umieszczonych na cokołach. Tej pracy konserwatorskiej podjęła się miejscowa artystka plastyczka Ewa Wilkosz. Drewniane podpórki pod rzeźby i inne nowe elementy drewniane wykonał parafianin, stolarz Ryszard Kula.

  Odbudowano wiekowy główny ołtarz (na zdjęciu) i ambonę wykonane z drewna dębowego w pracowni stolarskiej w Oświęcimiu u ojców Salezjanów. Płaskorzeźby na ambonie, pięknie odrestaurowane są przeniesione ze starej. Położno też nową posadzkę z granitu i marmuru.

  Na ścianach i sklepieniu kościoła pojawiły się nowe malowidła - sceny biblijne - które ożywiają kościół artystycznie. Ich wykonawcą jest bieruński artysta Roman Nyga. Oczyszczone zostały też witraże w oknach.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)