Wybierz region

Wybierz miasto

  Już wkrótce w internecie dostępne będą leki na receptę

  Autor: Beata Sypuła

  2006-04-03, Aktualizacja: 2006-04-04 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Rocznie przez internet kupujemy leki bez recepty wartości 5 mld złotych. Jeśli do tego dodamy kosmetyki lecznicze i suplementy diet - w wirtualnych aptekach zostawiamy 10 mld złotych rocznie.

  Rocznie przez internet kupujemy leki bez recepty wartości 5 mld złotych. Jeśli do tego dodamy kosmetyki lecznicze i suplementy diet - w wirtualnych aptekach zostawiamy 10 mld złotych rocznie.

  Apteki internetowe każdego miesiąca odnotowują wzrost sprzedaży leków sprzedawanych bez recepty o 15-20 proc. Teraz zamierzają walczyć o klienta, który wyszedł od lekarza z receptą.

  Wirtualnie, czyli dyskretnie

  Nowością na polskim rynku jest tworzenie odrębnych marek kosmetycznych sklepów internetowych, co pozwala sprzedawcom skuteczniej docierać do różnych grup klientów. Dlatego w jednym ze sklepów mogą być sprzedawane produkty "z wyższej półki" dla kobiet dojrzałych, a w innym kosmetyków dla siebie może szukać młodzież. Do tego dochodzą rozmaite produkty przydatne przy diecie - sprzedawane wirtualnie, czyli dyskretnie. Propozycji złowienia nas w sieć jest jednak więcej - niebawem pojawią się internetowe sklepy wyspecjalizowane np. w zdrowej żywności, czy literaturze medycznej i zdrowotnej.

  Wkrótce apteki internetowe zamierzają także rozpocząć sprzedaż medykamentów dostępnych do tej pory tylko na receptę. Rynek ten jest trzykrotnie większy od rynku specyfików sprzedawanych bez recepty, a roczna jego wartość przekracza 15 mld zł.

  Taniej nawet o 15 procent

  - Docelowo kanał internetowy może - dzięki niższym cenom, wygodzie i dyskrecji zakupów - osiągnąć do 3 proc. całej wartości rynku leków. Szacunki te opierają się na doświadczeniach internetowych aptekarzy z rynków zachodnich - mówi Michał Faber, przedstawiciel portalu DomZdrowia. pl.

  Gra idzie więc o wielkie pieniądze. Do walki o udziały w rynku włączają się już kolejne apteki internetowe, które poszły śladem DomZdrowia. pl., Vitanea.pl, czy Aptecus. pl.

  Wirtualne apteki zbadały, że klientami regularnie kupującymi leki na receptę są często osoby niepełnosprawne, cierpiące na choroby przewlekłe, wymagające długoletniego leczenia, czy choćby kobiety stosujące środki antykoncepcyjne. Dla takich klientów bardzo liczy się cena, a sieć może oferować leki nawet do 10-15 proc. tańsze, niż w tradycyjnych aptekach. Jak będzie się odbywała sprzedaż leków na receptę przez internet? Lek trafi do klienta dopiero po otrzymaniu przez sprzedawcę oryginału recepty przesłanego zwykłym listem.

  Firmy z branży farmaceutycznej w Polsce myślą już o rozszerzeniu działalności. Zamierzają w wirtualny sposób docierać do klientów w całej Unii Europejskiej.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.