Wybierz region

Wybierz miasto

  Jak auto - to używane

  Autor: bs

  2006-04-03, Aktualizacja: 2006-04-04 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Młodzi mężczyźni o średnich dochodach, którzy zawierzyli znajomym lub komuś z rodziny, że sprowadzi mu dobry samochód z zagranicy - taki był przeciętny nabywca auta w 2005 roku.

  Młodzi mężczyźni o średnich dochodach, którzy zawierzyli znajomym lub komuś z rodziny, że sprowadzi mu dobry samochód z zagranicy - taki był przeciętny nabywca auta w 2005 roku. Szukamy samochodów tanich - czyli z drugiej ręki, ale w dobrym stanie. Jedynie 4 proc. Polaków kupiło nowy model. Dealerzy samochodów przechodzą ciężkie czasy, za to na klientów nie będą narzekały w najbliższych czasach warsztaty naprawcze.

  - W 2005 roku tylko 8 proc. dorosłych Polaków kupiło samochód. Zdecydowana większość z nich, bo 96 proc., nabyła używane auto. Jedynie 4 proc. kupiło samochód fabrycznie nowy - informuje Justyna Sawicka z TNS OBOP, który przeprowadził badania.

  Zakup samochodu w ciągu ubiegłego roku częściej deklarowali mężczyźni (10 proc. wobec 7 proc. kobiet), osoby w wieku 18-29 lat (11 proc.) oraz 30-39 lat (14 proc.), a także oceniające swoją sytuację materialną jako średnią (10 proc.).

  - Przeprowadzone przez nas badania wskazują, że Polacy są bardzo przywiązani do tradycyjnych sposobów zakupu samochodów, takich jak import prywatny, giełda samochodowa czy też ogłoszenia w prasie. Dziwić może bardzo niska popularność internetu, z zaledwie 3 proc. wskazań, jako formy pośrednictwa, dzięki której nabyto auto. Bardzo małym zainteresowaniem cieszą się również dealerzy, oferujący używane samochody - komentuje Justyna Sawicka z TNS OBOP. (bs)  Gdzie najczęściej kupujemy auto?

  34 proc. - import prywatny, tzn. auto zostało sprowadzone

  z zagranicy,

  18 proc. - bezpośrednio od osoby prywatnej,

  16 proc. - na giełdzie samochodowej,

  15 proc. - przez ogłoszenie w prasie,

  3 proc. - przez internet.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.