Wybierz region

Wybierz miasto

  Hannu Lepistoe nowym trenerem reprezentacji skoczków?

  Autor: Jarosław Galusek

  2006-03-28, Aktualizacja: 2006-03-28 10:25 źródło: Dziennik Zachodni

  Wszystko wskazuje na to, że nowym trenerem reprezentacji Polski w skokach narciarskich zostanie Hannu Lepistoe. Fiński szkoleniowiec podpisze dwuletni kontrakt, jeżeli jego kandydatura zostanie przegłosowana na ...

  Wszystko wskazuje na to, że nowym trenerem reprezentacji Polski w skokach narciarskich zostanie Hannu Lepistoe. Fiński szkoleniowiec podpisze dwuletni kontrakt, jeżeli jego kandydatura zostanie przegłosowana na posiedzeniu zarządu Polskiego Związku Narciarskiego w dniu 12 kwietnia.

  60-letni Lepistoe był w gronie kandydatów na stanowisko trenera polskiej kadry A już dwa lata temu, kiedy odchodził Apoloniusz Tajner. Wtedy przegrał z Heinzem Kuttinem, który miał za sprzymierzeńca m.in. Adama Małysza.

  - Moim zdaniem ważne jest, by trener nie stracił kontaktu z tym, co robią zawodnicy. Ci, którzy jeszcze niedawno skakali i doskonale wiedzą co się w tym świecie dzieje. Atutem starszego trenera jest doświadczenie, ale taki człowiek może korzystać z przestarzałych metod. A przecież skoki narciarskie rozwijają się tak dynamicznie, że cały czas trzeba bardzo uważać - mówił wtedy nasz najlepszy skoczek.

  Małysz nie zmienił zdania i teraz, ale czasy się zmieniły. Dwa lata temu polskimi skokami z tylnego fotela kierował austriacki menedżer Edi Federer. Jego współpraca z PZN zakończy się w sądzie, jeśli nie wpłaci na konto związku zaległych 20 tysięcy euro.

  Jedynym kontrkandydatem Lepistoe jest jego własny wychowanek Ari-Pekka Nikkola, ale ten czeka na wyjaśnienie sytuacji w Finlandii, gdzie może zostać nawet pierwszym trenerem.

  Lepistoe jest jedynym z kandydatów, który został zaproszony na rozmowy do Krakowa, gdzie ma siedzibę Polski Związek Narciarski. Fin zgodził się z koncepcją, by sztab szkoleniowy uzupełniali Polacy, w tym psycholog, fizjolog, dwaj asystenci i masażysta. Trener jest zdania, że Adam Małysz wciąż ma ogromne możliwości, ale musi odnaleźć motywację do pracy.

  Kariera trenerska Lepistoe naznaczona jest sukcesami, które osiągał głównie z fińską kadrą i... Włochem Roberto Cekonem. Pracował także przez dwa sezony z kadrą austriacką, ale nie osiągnął wielkich sukcesów, biorąc pod uwagę ogromny potencjał narciarski tego kraju. Wiosną 2004 roku Austriacka Federacja Narciarska bez żalu pożegnała trenera. Fin przeniósł się do Włoch (po raz trzeci!), by uchronić tamtejszą kadrę od kompromitacji na igrzyskach w Turynie. Skutek był taki, że najlepszy z Włochów - Sebastian Colloredo - zajął 27. miejsce w konkursie na średniej skoczni. Dla porównania nasz Kamil Stoch był 16. Ostatni wielki wynik Lepistoe uzyskał w 1998 roku, kiedy w Nagano poprowadził Jani Soininena po olimpijskie złoto i srebro. Od tego czasu był m.in. komentatorem Eurosportu. •

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.