Wybierz region

Wybierz miasto

  Górnik uwięziony pod ziemią

  Autor: (miw)

  2006-02-24, Aktualizacja: 2006-02-24 09:11 źródło: Dziennik Zachodni

  Wciąż trwają poszukiwania 30-letniego górnika, uwięzionego 1030 metrów pod ziemią w kopalni "Halemba". Jak informowaliśmy wczoraj, w środę po południu doszło tam do dwóch wstrząsów górotworu.

  Wciąż trwają poszukiwania 30-letniego górnika, uwięzionego 1030 metrów pod ziemią w kopalni "Halemba". Jak informowaliśmy wczoraj, w środę po południu doszło tam do dwóch wstrząsów górotworu. Po pierwszym z rejonu zagrożonej ściany ewakuowano trzydziestu górników, którzy akurat szykowali się do rozpoczęcia pracy na nowej zmianie. Wycofując się znaleźli rannego sztygara zmianowego.

  - Mężczyzna ma złamaną nogę, stłuczenia głowy i podejrzenie złamania obojczyka - mówi Danuta Olejniczak-Milian, rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

  Wkrótce nastąpił kolejny wstrząs, zasypując wyrobisko na długości około 140-150 metrów. Za zwałami węgla pozostał 30-letni specjalista metanometrii, który pełnił dyżur w stałym punkcie pomiaru metanu na samym końcu chodnika.

  - Ten rejon należy do IV, najwyższej kategorii zagrożenia metanowego i III kategorii zagrożenia tąpaniami. Po pierwszym wstrząsie górnik dokonał jeszcze pomiaru metanu, zameldował telefonicznie zwierzchnikowi, że stężenie jest w normie, po czym miał się wycofać - wyjaśnia Danuta Olejniczak-Milian.

  Wstrząs prawdopodobnie dopadł go po drodze. Jak oceniają ratownicy dotarcie do niego może zająć nawet kilka dni. W wyrobisku panują skrajnie trudne warunki: atmosfera jest niezdatna do oddychania, uwolniło się dużo metanu. Ratownicy pracują więc w aparatach tlenowych, ręcznie przebierając zwały węgla. Akcja będzie mogła zostać przyśpieszona dopiero, gdy zabuduje się aparaturę wentylacyjną i urządzenia do odstawy węgla. Po drugiej stronie punktu pomiarowego znajduje się wprawdzie nieczynny chodnik, ale dotarcie tą drogą do zasypanego górnika nie wchodzi w grę.

  - To jest tzw. wyrobisko poupadowe z nachyleniem 15 stopni, atmosferą niezdatną do oddychania i o długości ponad kilometra. Żaden ratownik nie da rady tam wejść i wrócić, bo aparaty tlenowe starczają tylko na godzinę - tłumaczy Danuta Olejniczak-Milian.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)