Wybierz region

Wybierz miasto

  Giertych chce postawić szefa NBP przed Trybunałem Stanu

  Autor: (MK/APP)

  2006-03-10, Aktualizacja: 2006-03-10 08:17 źródło: Dziennik Zachodni

  Liga Polskich Rodzin chce złożyć wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Leszka Balcerowicza, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nie może być tak, że prezes NBP wyłącza z posiedzenia komisji nadzoru bankowego ...

  Liga Polskich Rodzin chce złożyć wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Leszka Balcerowicza, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nie może być tak, że prezes NBP wyłącza z posiedzenia komisji nadzoru bankowego wiceministra finansów - argumentował Roman Giertych, lider LPR.

  Na posiedzeniu Komisji Nadzoru Bankowego w sprawie fuzji banków BPH i Pekao S. A., o którą walczy ich włoski właściciel UniCredito, Balcerowicz wykluczył z obrad Cezarego Mecha z powodu wątpliwości co do jego bezstronności. Już 6 marca UniCredito wnioskowało o wykluczenie wiceministra ze względu na jego stronniczość. Tymczasem Komisja Europejska wszczęła w środę postępowanie przeciw Polsce w związku z blokowaniem fuzji Pekao SA i BPH.

  Giertych zapowiedział, że jest niemal pewny poparcia Samoobrony dla swojego wniosku. - Wszystko zależy od PiS. Będę starał się przekonać Jarosława Kaczyńskiego - zapowiedział szef LPR. - Posłowie powinni wypowiedzieć się w sprawie wniosku na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a Trybunał Stanu najpóźniej do końca kwietnia. Spodziewam się orzeczenia sędziów o zakazie pełnienia kierowniczych funkcji w państwie dla Balcerowicza - dodał.  Ostrożna w osądzaniu prezesa NBP jest z kolei Platforma Obywatelska.

  - Nie znamy żadnych podstaw prawnych wskazujących, że Balcerowicz złamał ustawę o NBP lub konstytucję. Jeżeli jednak jakiś urzędnik złamie prawo, powinien ponieść za to konsekwencje - powiedział Jan Rokita, lider PO.
  Przemysław Gosiewski, szef klubu parlamentarnego PiS  Mamy jasną ocenę moralną zachowań pana Balcerowicza, natomiast jak wpłynie projekt uchwały, będziemy ją oceniać, jakie są podstawy prawne do pociągnięcia do odpowiedzialności pana Balcerowicza, i będziemy na ten temat rozmawiać. Natomiast jeżeli te podstawy będą, będziemy wówczas podejmowali w tym zakresie decyzje. Uważamy, że Trybunał Stanu, który jest wyjątkową instytucją, nie powinien zastępować w tym zakresie postępowań prokuratury. Już dzisiaj jest jasno stwierdzone na tle konstytucji, że osoby, które mogą ponosić odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu, mogą też tą odpowiedzialność ponosić przed organami prokuratury - dodał Gosiewski.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.