Wybierz region

Wybierz miasto

  Fundusze funduszy: nowy pomysł na pomnażanie pieniędzy

  Autor: Beata Sypuła

  2006-04-06, Aktualizacja: 2006-04-06 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Chcesz zarobić, ale boisz się ryzyka? W tej sytuacji masz w zasadzie dwa wyjścia: albo pomnażać swe pieniądze w inwestycjach gwarantowanych, albo w funduszach popularnie zwanych FoF-ami.

  Chcesz zarobić, ale boisz się ryzyka? W tej sytuacji masz w zasadzie dwa wyjścia: albo pomnażać swe pieniądze w inwestycjach gwarantowanych, albo w funduszach popularnie zwanych FoF-ami. Są obecne na polskim rynku zaledwie od roku. Jednak już przyciągnęły uwagę wielu osób ze względu na swe bezpieczeństwo.

  Czym są inwestycje gwarantowane? Najogólniej mówiąc, to lokata z gwarantowanym zyskiem: ile wpłacimy, tyle wypłacimy, plus mała "górka" jako zysk. Zysk ten jest z reguły większy niż na lokacie, a więc budzi zainteresowanie klientów. Lokaty z gwarantowane oferują niektóre banki. Ile można otrzymać po roku mrożenia gotówki? To w dużym stopniu zależy od tego, ile chcemy na taką lokatę przeznaczyć. Jeśli 10 tys. złotych, to warto zwrócić uwagę na ofertę Getin Banku - daje oprocentowanie w wysokości 4,75 proc., Open Finance (4,25 proc.) i Dominet Bank (4,20 proc.). Jeśli jednak mamy aż 50 tys. zł, to Getin Bank da nam po roku 928,80 zł zysku, Open Finance - 822,50 zł, a Eurobank - 640,30 zł. Nie są to oszałamiające zyski, ale wyższe od wielu lokat opartych na zmiennym oprocentowaniu.

  Chęć zarobienia większej sumki, ale w bezpieczny sposób, zwraca naszą uwagę na FoF-y, czyli fundusze funduszy. Obecne na polskim rynku dopiero od roku, stały się teraz atrakcyjne, bo sytuacja na warszawskiej giełdzie stała się mniej przewidywalna. Dzięki tym funduszom można zarobić na wzrostach cen akcji i zredukować w dużym stopniu ryzyko inwestycji.

  Dlaczego FoF-y mogą być bezpieczniejsze od zwykłych funduszy? Fachowiec zarządzający FoF-em wybiera taki fundusz, w jaki w danej chwili najlepiej jest inwestować i jednocześnie decyduje, z jakiego lepiej się wycofać. Praktyka pokazuje, że wyniki oscylują wokół średniej rynkowej. Taka sztuka jest niedostępna dla przeciętnego zjadacza chleba - możemy bowiem źle ulokować swoje pieniądze i znaleźć się "pod kreską".

  Inwestowanie w FoF-y jest łatwiejsze niż inwestowanie w tradycyjne fundusze inwestycyjne. Trzeba tylko wybrać stopień ryzyka, a więc czy więcej dajemy na akcje, czy też na obligacje. Im większe ryzyko - tym większy udział akcji, a więc większa nadzieja na duże zyski, ale jednocześnie większe zagrożenie stratami. Specjaliści mówią jednak, że najlepsze wyniki osiąga się na długoterminowych, co najmniej 5-letnich lokatach. W tej chwili na polskim rynku dostępnych jest siedem FoF-ów. W niektórych wystarczy jedynie 100 zł, by zacząć grę o zyski.
  Zyski

  W ciągu ostatnich 12 miesięcy można było w funduszach polskich akcji zarobić średnio około 39 proc., a w funduszach stabilnego wzrostu - około 15 proc.

  W tym czasie fundusz funduszy Skarbiec TOP Funduszy Akcji zarobił 34 proc., a Skarbiec TOP Funduszy Stabilnych - 16 proc.
  Zdaniem eksperta

  Piotr Szulec z Xelion. Doradcy Finansowi
  Zalety nowych funduszy są liczne. Produkt jest bardzo podobny do znanych już funduszy inwestycyjnych. Daje możliwość inwestowania od razu w wiele funduszy. Zyski są na poziomie średniej rynkowej. Mamy mniejsze ryzyko strat niż w samodzielnie wybranym funduszu. Jednostki uczestnictwa można bez ograniczeń nabywać, sprzedawać czy konwertować na inne fundusze danego towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Natomiast wady FoF-ów to niższe zyski w porównaniu do udanych inwestycji w samodzielnie wybrane fundusze.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.