Wybierz region

Wybierz miasto

  Firmy ubezpieczeniowe notują mniej wyłudzeń, ale rośnie wartość oszustw

  Autor: (mu)

  2006-03-21, Aktualizacja: 2006-03-22 07:31 źródło: Dziennik Zachodni

  Firmy ubezpieczeniowe stosują coraz więcej nowoczesnych metod mających zabezpieczyć je przed oszustwami. Są to nie tylko słynne "brygady tygrysa", które bez zapowiedzi kontrolują placówki danej firmy w terenie.

  Firmy ubezpieczeniowe stosują coraz więcej nowoczesnych metod mających zabezpieczyć je przed oszustwami. Są to nie tylko słynne "brygady tygrysa", które bez zapowiedzi kontrolują placówki danej firmy w terenie. Od pewnego czasu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą też wymieniać się danymi o oszustach.

  - Dzięki ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej, zakłady ubezpieczeń mogą wymieniać pomiędzy sobą szczegółowe informacje w celu przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej - wyjaśnia Jacek Goździewicz z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

  Śladem banków
  Monitorowaniem i analizowaniem zjawisk związanych z wyłudzaniem odszkodowań zajmuje się specjalnie powołany Zespół ds. Przestępczości Ubezpieczeniowej.

  - Bardzo pomocna w walce z przestępczością może się też okazać budowa elektronicznych rejestrów pozwalających na łatwy dostęp do danych o osobach, przeciwko którym było prowadzone postępowanie, zakończone wyrokiem skazującym lub warunkowym umorzeniem postępowania - dodaje Goździewicz. - Podobny sposób, polegający na wykorzystywaniu informacji w celu przeciwdziałania wyłudzeniom pożyczek czy kredytów, funkcjonuje w sektorze bankowym - dodaje.

  Zdaniem ekspertów z Polskiej Izby Ubezpieczeń, notuje się co prawda mniej prób wyłudzeń odszkodowań, ale za to rośnie ich wartość. Widać, że za wyłudzenia wzięły się wyspecjalizowane grupy, które próbują z tego uczynić intratny proceder. - Najczęściej ujawniane i najliczniejsze są przestępstwa dokonane w związku ze szkodami komunikacyjnymi objętymi ubezpieczeniami OC i AC - informuje Jacek Goździewicz. - Można przypuszczać, że wobec powszechności ubezpieczeń komunikacyjnych, coraz większej liczby zarejestrowanych aut, wielu oszustom wydaje się, że w masie zgłoszonych roszczeń stosunkowo łatwo można ukryć przestępstwa związane z uszkodzeniem pojazdu czy jego kradzieżą.

  Przymykanie oka
  Odnotowuje się także większą liczbę podejrzanych zgłoszeń szkód z tytułu innych ubezpieczeń majątkowych, zwłaszcza pożarów, gdzie sumy roszczeń są bardzo wysokie, a sposób działania sprawców podpaleń niejednokrotnie jest trudny do wykrycia. - Na skutek takich działań zakłady ubezpieczeń narażone są na ryzyko znacznych strat finansowych, wbrew interesowi uczciwych klientów - mówi Jerzy Wysocki, prezes Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Uważamy, że w społeczeństwie wyłudzenia ubezpieczeń nie są dostatecznie piętnowane, a ich sprawcy są często tolerowani. Ich zachowania, nawet w instytucjach związanych z przeciwdziałaniem przestępczości, czasami spotykają się z wyrozumiałością i bywa, że z powodu takiego społecznego przyzwolenia wyłudzający odszkodowania unikają odpowiedzialności - dodaje.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.