Wybierz region

Wybierz miasto

  Fiat chce zmiany systemu pracy

  Autor: Mariusz Urbanke

  2006-03-28, Aktualizacja: 2006-03-28 07:31 źródło: Dziennik Zachodni

  Pracownicy Fiat Auto Poland dostaną podwyżki - średnio po 110 zł na osobę. Mogą też liczyć na premię w wysokości 220 złotych oraz podniesienie dodatku produkcyjnego i nocnego - o 50 proc.

  Pracownicy Fiat Auto Poland dostaną podwyżki - średnio po 110 zł na osobę. Mogą też liczyć na premię w wysokości 220 złotych oraz podniesienie dodatku produkcyjnego i nocnego - o 50 proc.

  Nadal nie ma jednak zgody na zmianę systemu pracy i płac w drugiej wielkiej spółce włoskiego koncernu w Polsce - Fiat-GM Powertrain w Bielsku-Białej. - Rozmowy w tej sprawie trwają, na wtorek zaplanowana jest kolejna runda - poinformowała nas wczoraj szefowa międzyzakładowej "Solidarności" we Fiacie, Wanda Strużyk. - Mam nadzieje, że dojdziemy do porozumienia. W przeciwnym wypadku nie wykluczamy podjęcia działań protestacyjnych - dodaje.

  Wielkie zyski, wielkie nakłady

  Fiat Auto Poland może się pochwalić blisko 300-milionowym zyskiem za ubiegły rok. Cała grupa Fiata w Polsce zarobiła 550 mln zł. - Mamy informacje dowodzące, że nasza spółka jako jedna z niewielu w całym koncernie kolejny rok z rzędu przynosi duże zyski. Trudno się temu dziwić, bo panda jest prawdziwym hitem, produkcja idzie pełną parą. Równie dobra sytuacja jest w spółce Fiat-GM Powertrain - mówi Rajmund Pollak, wiceszef "Solidarności" we Fiacie Auto Poland i spółkach grupy Fiata w Polsce. - Liczymy więc, że pracodawca podzieli się tymi zyskami z załogą - podkreśla.

  Fiat chętniej jednak inwestuje zarobione pieniądze niż wydaje je na płace. Z naszych informacji wynika, że już w tym roku mają ruszyć przygotowania do uruchomienia produkcji nowych samochodów w tyskich zakładach Fiata. Na tamtejszych liniach montażowych mają powstawać nowe modele fiata 500 oraz forda ka. Koszty tego przedsięwzięcia mogą sięgnąć tyle, ile Włosi wydali na uruchomienie produkcji pandy - czyli około 570 mln euro.

  Praca również w sobotę

  Fiat planuje również zwiększenie produkcji silników diesla w bielskiej spółce - Fiat GM Powertrain. Nakłady na tę inwestycję przekroczą 80 mln euro. Jak poinformował dyrektor personalny Fiat-GM Powertrain, Marek Stanclik, pracę przy montażu nowych silników znajdzie docelowo 300 osób. Dodał, że drogę do inwestycji otworzyło porozumienie władz spółki z większością związków zawodowych w sprawie wdrożenia nowego systemu zmianowego. A to oznacza, że bielskie zakłady Fiata będą pracować również w sobotę.

  Dzięki nowej inwestycji w Bielsku roczna produkcja silników ma się zwiększyć do 740 tys. sztuk w 2007 roku i 800 tys. - w 2008 roku. Według zapewnień zarządu, silnik ma być produkowany do 2015 roku, co daje fabryce dobre perspektywy na najbliższe lata.

  Pod porozumieniem we Fiat GM Powertrain nie podpisała się "Solidarność". - To musi być porozumienie kompleksowe, zawierające nie tylko rozwiązania dotyczące nowego systemu pracy, ale i płac - podkreśla Rajmund Pollak.
  Jak to było z FSM  Związek "Solidarność" działający w spółkach Fiata chce, by jeszcze raz przyjrzano się prywatyzacji Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Proponuje nawet, by powołać sejmową komisję śledczą w tej sprawie. Zdaniem niektórych członków "Solidarności", prywatyzacja pozbawiła prawa do preferencyjnych akcji ponad 25 tysięcy pracowników FSM. Walczą oni o odzyskanie tych praw od lat, sprawa trafiła nawet na forum Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.