Wybierz region

Wybierz miasto

  Dziś w Rijadzie Arabia Saudyjska - Polska

  Autor: Andrzej Grygierczyk

  2006-03-28, Aktualizacja: 2006-03-28 09:43 źródło: Dziennik Zachodni

  Po raz drugi w tym roku spotkali się piłkarze naszej kadry narodowej - kandydaci do występu w finałach mistrzostw świata. O ile jednak przed miesiącem w Niemczech Paweł Janas miał do dyspozycji wszystkich piłkarzy, ...

  Po raz drugi w tym roku spotkali się piłkarze naszej kadry narodowej - kandydaci do występu w finałach mistrzostw świata. O ile jednak przed miesiącem w Niemczech Paweł Janas miał do dyspozycji wszystkich piłkarzy, których chciał - był to termin FIFA - o tyle w perspektywie dzisiejszego meczu z Arabią Saudyjską będzie miał do wyboru zawodników występujących w klubach krajowych oraz tych, którzy nie mieszczą się w składach swoich klubów za granicą i których trenerzy nie oponowali przeciwko ich wyjazdom.

  Na tej zasadzie do Rijadu polecieli Jerzy Dudek, Jacek Krzynówek, Marcin Kuś czy Sebastian Mila. W ostatniej chwili trzeba było zrezygnować z zabrania do Arabii Saudyjskiej Macieja Scherfchena, który w drodze z Poznania na lotnisko w Warszawie zjadł coś w przydrożnym barze i nabawił się takiego zatrucia pokarmowego, że dr Jerzy Grzywocz uznał, iż podróż piłkarza do upalnego kraju w stanie odwodnienia nie ma najmniejszego sensu.

  Istotnie, w Rijadzie jest teraz ok. 30 stopni Celsjusza, co było normą wyłącznie dla Jacka Bąka, który przemieścił się z Kataru, gdzie panują zbliżone temperatury. Dla reszty naszych piłkarzy był to prawie szok.

  Choć będzie gorąco, szoku nie powinni przeżywać na boisku. Wprawdzie nasza kadra nie wystąpi w najsilniejszym składzie, a nadto Arabia Saudyjska również jest finalistą mistrzostw świata (gra w grupie H z Hiszpanią, Ukrainą i Tunezją), ale różnica chociażby w dyscyplinie taktycznej powinna być na naszą korzyść.

  To jest główne zmartwienie brazylijskiego trenera naszych dzisiejszych rywali, Marcosa Paquety, który w grudniu 2005 roku zastąpił Gabriela Calderona. W przygotowaniach nastawił się on przede wszystkim na gry kontrolne - licząc od stycznia do rozpoczęcia mistrzostw Arabia Saudyjska rozegra ich aż 16. Paqueta uważa bowiem, że umiejętności poszczególnych piłkarzy są dość wysokie, ale brakuje im doświadczenia. - Tego nie da się nadrobić przez treningi. Mecze z drużynami prezentującymi różne style gry są do tego niezbędne - podkreślił brazylijski szkoleniowiec.

  Paweł Janas zapewne chciałby mieć takie zmartwienie, jak zagospodarować czas na przygotowania. Tymczasem z czołówką polskich piłkarzy już się nie spotka, bo nie ma terminów FIFA. Przypomnijmy, że ostatnim sprawdzianem dla zaplecza kadry będzie w tej sytuacji mecz z Litwą 2 maja w Bełchatowie, a niedługo później (do 15 maja) i tak trzeba będzie ogłosić skład kadry na finały.


  Dwa mecze, dwa zwycięstwa


  Reprezentacja Polski po raz trzeci zmierzy się w oficjalnym meczu z Arabią Saudyjską. Dwa poprzednie odbyły się 12 lat temu. Zwyciężyliśmy wtedy dwukrotnie. Najpierw, 13 kwietnia 1994 roku drużyna prowadzona przez Henryka Apostela wygrała 1:0 w Cannes po bramce debiutanta Tomasza Wieszczyckiego w 86 min, a następnie, 10 grudnia tego samego roku, ale już na stadionie w Rijadzie, 2:1, po bramkach Henryka Bałuszyńskiego i Tomasza Rząsy. Co ciekawe, zespoły Polski i Arabii Saudyjskiej zagrały również trzy dni wcześniej, ale był to mecz nieoficjalny. Polacy wygrali 2:0 po bramkach Jacka Dembińskiego i Tomasza Łapińskiego.
  Liczby

  4 raz z rzędu reprezentacja Arabii Saudyjskiej zagra w finałach MŚ


  7 meczów rozegrali już w tym roku piłkarze Arabii Saudyjskiej. Wygrali jeden mecz (4:0 z Jemenem), cztery razy zremisowali (po 1:1 ze Szwecją, Finlandią i Grecją oraz 2:2 z Irakiem) i dwa przegrali (1:2 z Libanem i 0:3 w Duesseldorfie z Portugalią)


  8 kolejnych mają w planie, m.in. z Czechami, Turcją, RPA, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Belgią.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.