Wybierz region

Wybierz miasto

  Drożej za wodę

  Autor: (bok)

  2006-03-01, Aktualizacja: 2006-02-28 19:32 źródło: Dziennik Zachodni

  Od poniedziałku mysłowiczanie zapłacą więcej za wodę. Podwyżka wyniesie 12 proc.. To dwukrotnie mniej niż planowano pierwotnie. W ubiegłym tygodniu Rada Miasta zatwierdziła proponowane przez Rejonowe Przedsiębiorstwo ...

  Od poniedziałku mysłowiczanie zapłacą więcej za wodę. Podwyżka wyniesie 12 proc.. To dwukrotnie mniej niż planowano pierwotnie. W ubiegłym tygodniu Rada Miasta zatwierdziła proponowane przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach nowe taryfy za dostarczeni wody i odprowadzenie ścieków. Wejdą w życie 6 marca.


  Za każdy metr sześcienny zużytej wody mieszkańcy Mysłowic zapłacą 4,51 zł. Za odprowadzenie takiej samej ilości ścieków trzeba wysupłać 2,58 zł. Podwyżka wyniesie więc 12 proc.

  Miesiąc temu radni nie przystali na pierwszą propozycję RPWiK-u. Ceny miał wzrosnąć aż o 23 proc. - do 4,96 zł za wodę i 2,80 zł za ścieki. Taką podwyżkę przedsiębiorstwo uzasadniało planami remontów sieci wodociągowej. W pierwszej propozycji, na remonty przeznaczono by 3,5 mln Zł. Rok wcześniej na ten cel wydano tylko 1,38 mln zł.

  - Każdy milion na inwestycje, to około 31 groszy netto więcej od metra sześciennego - wyjaśniała Agnieszka Jaszkaniec, rzeczniczka prasowa RPWiK-u.

  Po odrzuceniu uchwały, przedstawiciele Mysłowic i RPWiKU-u usiedli do stołu i wynegocjowali nowy cennik. Zrezygnowano m. in. z wymiany sieci przy ul. Kosztowskiej, Stokrotek, Towarowej i Zacisze. Remonty pochłoną więc ok. 1,7 mln zł, czyli dwukrotnie mniej niż pierwotnie planowano.

  W czasie ubiegło tygodniowej sesji Rady Miasta, autorstwo tego kompromisu przypisywał sobie i prezydent Grzegorz Osyra, i Edward Lasok, przewodniczący Rady Miasta.

  Prezydent był na urlopie. Zaproponowałem dyrektorowi RPWiK-u spotkanie. Po negocjacjach RPWiK wybrał tylko niezbędne inwestycje - poinformował zebranych Lasok.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)