Wybierz region

Wybierz miasto

  Czy Sejm zakaże w końcu handlu w niedziele?

  Autor: (wit)

  2006-02-27, Aktualizacja: 2006-02-28 07:29 źródło: Dziennik Zachodni

  Liga Polskich Rodzin złożyła projekt zmian w kodeksie pracy. Jeśli udałoby się przeforsować go w Sejmie, w całym kraju wprowadzony zostałby zakaz handlu w niedziele, z wyjątkiem dyżurnych aptek i placówek handlowych ...

  Liga Polskich Rodzin złożyła projekt zmian w kodeksie pracy. Jeśli udałoby się przeforsować go w Sejmie, w całym kraju wprowadzony zostałby zakaz handlu w niedziele, z wyjątkiem dyżurnych aptek i placówek handlowych zatrudniających nie więcej jak pięć osób. Prawo i Sprawiedliwość oraz Samoobrona są skłonne do poparcia tego projektu. Do akcji planują jednak lada chwila wkroczyć lobbyści wielkich sieci handlowych w naszym kraju, które w niedziele notują rekordowe obroty.

  W piątek w tej sprawie spotkały się połączone sejmowe komisje Gospodarki oraz Pracy i Polityki Socjalnej. Posłowie zapoznali się z raportami dotyczącymi potencjalnych skutków wprowadzenia w życie takiej zmiany w kodeksie pracy.

  - W wielu krajach zachodnich takie uregulowania obowiązują już od dawna - mówi poseł Bogusław Sobczak z Ligi Polskich Rodzin. - Wprowadzenie podobnych ograniczeń możliwe jest też w Polsce.

  Posłowie prawicy, a zwłaszcza Ligi Polskich Rodzin, podkreślają, że wprowadzenie takich rozwiązań prawnych byłoby bardzo korzystne dla małych i średnich firm, a przede wszystkim dla rodzin, które mogłyby wypoczywać w swoim gronie a nie spędzać czasu na niedzielnych zakupach.

  Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej - jak na razie - nie zajmuje w tej sprawie żadnego stanowiska. W tym wypadku nie wiążą nas jednak obligacje ze strony Unii Europejskiej, bo ta w przypadku poszczególnych krajów pozostawia parlamentom narodowym wolny wybór. W Niemczech na przykład, w niedziele, wielkie sklepy są zamknięte.

  Zaraz po upublicznieniu projektu LPR, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oświadczyła, że skutkiem nowych rozwiązań prawnych będzie bankructwo wielu wielkich sklepów handlujących w niedzielę.

  Przypomnijmy, że przeciwko handlowi w niedzielę wiele razy opowiadał się Kościół, zwłaszcza metropolita górnośląski Damian Zimoń, a dwa projekty ustaw w tej sprawie przepadły wcześniej w Sejmie.


  Za i przeciw  Tadeusz Motowidło, poseł SLD, członek sejmowej Komisji Gospodarki

  W tym wypadku jestem zdecydowaniem za tym, aby to rynek, a nie politycy wprowadzali regulacje. Skoro wielkie sklepy są otwarte w niedziele i mają całą masę klientów, to nie można z tym walczyć. Uważam, że taki projekt nie ma szans powodzenia i w decydującym głosowaniu w Sejmie przepadnie.  Piotr Duda, lider śląsko-dąbrowskiej "Solidarności"

  Już od 1980 roku walczymy o wolne niedziele dla pracowników. Dalej podtrzymujemy swoje stanowisko. Ja doskonale wiem, że wiele osób lubi włóczyć się po sklepach w niedziele, ale proszę pomyśleć też o tych, którzy pracują w hipermerketach. Ekspedientki pracują tam za bardzo marne pieniądze, są często oszukiwane przez pracodawców. Dlatego popieramy projekt LPR.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)