Wybierz region

Wybierz miasto

  Cały Śląsk uczcił rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II

  Autor: (szen)

  2006-04-03, Aktualizacja: 2008-10-15 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Oprócz głównych uroczystości w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach także w innych miastach odbyły się msze św. w intencji zmarłego papieża i jego rychłej beatyfikacji.

  Oprócz głównych uroczystości w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach także w innych miastach odbyły się msze św. w intencji zmarłego papieża i jego rychłej beatyfikacji. W Chorzowie poświęcono tablicę upamiętniającą pojednanie na stadionie Ruchu kibiców zwaśnionych klubów piłkarskich. W Piekarach Śląskich kilkaset osób przeszło w ciszy ulicami miasta do kościoła w Brzezinach. Pamięć o papieżu uczczono także w Rudzie Śl. zbiórką pieniędzy na Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, a w Mysłowicach - występami artystycznymi na Rynku.

  Na ciekawy sposób uczczenia rocznicy śmierci Jana Pawła II wpadli mieszkańcy Tarnowskich Gór. Główne uroczystości odbyły się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dla zmarłego papieża zagrała Tarnogórska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Barbary Warykiewicz-Siwy, pedagoga Akademii Muzycznej w Katowicach. W niedzielę otwarto również wystawę fotografii. Dokładnie rok temu tarnogórscy fotograficy wybrali się do Krakowa i Wrocławia, gdzie utrwalili na zdjęciach ludzi, którzy spontanicznie wylegli na ulice by pożegnać się z Janem Pawłem II. W ten sposób powstała ogromna kolekcja zdjęć osób pogrążonych w zadumie, modlitwie i płaczących po stracie papieża. W Tarnogórskim Centrum Kultury można oglądać 30 zdjęć trzech autorów: Aleksandry Łaganowskiej, Stanisława Taraska i fotografa ukrywającego się pod pseudonimem "Witt". Otwarciu wystawy towarzyszyła również projekcja krótkiego sześciominutowego filmu, który został nakręcony przez Bartłomieja Żyłę. Utrwalił on tłumy mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic, którzy żegnali papieża na miejskim rynku.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.