Wybierz region

Wybierz miasto

  Benedykt XVI wychodzi z cienia

  Autor: Marek Twaróg

  2006-04-07, Aktualizacja: 2006-04-07 08:11 źródło: Dziennik Zachodni

  Uroczysta poniedziałkowa msza za duszę Jana Pawła II definitywnie zakończyła jego pontyfikat - uważa słynny watykanista Marco Politi z rzymskiej "La Repubbliki".

  Uroczysta poniedziałkowa msza za duszę Jana Pawła II definitywnie zakończyła jego pontyfikat - uważa słynny watykanista Marco Politi z rzymskiej "La Repubbliki". Ale chyba trzeba poczekać z tak jednoznacznymi stwierdzeniami. Przed nami bowiem pierwsza prawdziwie zagraniczna pielgrzymka Benedykta XVI (jeśli nie liczyć podróży do swej ojczyzny w zeszłym roku) - wizyta w Polsce będzie jednym wielkim podziękowaniem i pożegnaniem z papieżem - Polakiem.  W Rzymie - gdzie na osobę i pontyfikat Jana Pawła II patrzy się z miłością, ale i z większym dystansem niż w Polsce - słychać opinię, że właśnie nadszedł czas symbolicznego zakończenia okresu wspomnień i odniesień do naszego Ojca Świętego. Że Benedykt XVI zdołał przyzwyczaić wiernych do swojej odmienności w stosunku do naszego papieża i porwać ich serca. Że opanował kierowanie Rzymem, że otoczył się zaufanymi ludźmi i że właśnie - jak to ujął Politi - "stanął na nogi". - Pokazują to słowa papieża z homilii podczas poniedziałkowej mszy - mówi Politi.

  Benedykt XVI mówił: "Tego wieczoru nasza myśl powraca do momentu śmierci ukochanego papieża Jana Pawła II. Ale jesteśmy też przynaglani, by patrzeć przed siebie, by podążać do przodu bez strachu drogą wiary w ewangelię."

  Jednak z drugiej strony wyraźnie widać oczekiwanie na polską pielgrzymkę. Bo przecież cały jej program został tak skonstruowany, by wizyta była jednym wielkim hołdem oddanym naszemu papieżowi.

  Ks. Jarosław Cielecki z Vatican Service News mówi: - To wypełnienie jakiegoś testamentu, woli i zobowiązania wobec naszego papieża. Ta pielgrzymka będzie właśnie takim symbolicznym wydarzeniem.

  Niezależnie od tych opinii, w Rzymie pamięć o Janie Pawle II jest wciąż żywa. Oczywiste jest, że nie tak żywa jak przez lata. Włosi w pełni zaakceptowali Benedykta XVI, który zresztą robi wiele (a to raczej nie jest dla niego łatwe), by pokazać swoją miłość do tłumów. Do tego mija czas, więc naturalnie wzruszenia wokół Jana Pawła II nas opuszczają - zapewne wielu w poniedziałek naszła refleksja związana z pustkami na Placu Świętego Piotra podczas uroczystej mszy.

  Trzeba też zauważyć, że z biegiem czasu pojawia się w prasie włoskiej coraz więcej krytycznych tekstów na temat Jana Pawła II i kultu wokół niego. Ostatnio Włosi mogli przeczytać korespondencję dziennikarza z Warszawy na temat naszej "wojtyłomanii". Na kilka dni przed niedzielnym czuwaniem w "Il Messaggero" pojawił się materiał, gdzie wytyka się Janowi Pawłowi II m.in. to, że nie uporządkował spraw Kurii Rzymskiej albo że nie zatrzymywał się przy człowieku (!).

  Być może dlatego informacje o tym, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II potrwa nawet kilka lat polskie środowisko w Rzymie przyjęło niemalże z satysfakcją. Proces bowiem podtrzyma pamięć o naszym papieżu na całym świecie - nie tylko w Polsce i wśród młodych. Już teraz można przewidywać, że uroczystość wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze będzie kolejnym wielkim przeżyciem dla setek tysięcy wiernych.


  Jutro oficjalny program
  Jutro Stolica Apostolska ogłosi szczegółowy program wizyty Benedykta XVI w Polsce. Watykański organizator pielgrzymki dr Alberto Gasbarri potwierdził tę informację, dodając jednocześnie, że Ojciec Święty przywiązuje do niej ogromną wagę jako do pierwszej zagranicznej podróży, którą osobiście zaplanował. Papież odwiedzi Warszawę, Kraków, Oświęcim, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską w dniach 25-28 maja.
  Pielgrzymka zasadniczo przebiegać będzie śladami Jana Pawła, jednak wyraźnie innym jej akcentem ma być wizyta w obozie Auschwitz. Ten punkt programu będzie najbardziej międzynarodowy – papież spotka się z przedstawicielami innych wyznań.
   
  W Warszawie i Krakowie zostaną odprawione msze, na które może przyjść nawet milion wiernych. Dodatkowo w Krakowie na Błoniach zaplanowano wieczorne spotkanie z młodzieżą (sobota, 27 maja).
   
  Dr Gasbarri zaznaczył jednak, by kolejnym spotkaniom nie towarzyszyły nieplanowane punkty programu i aby respektować prawo papieża do wypoczynku. Mimo to jego pojawienie się w oknie Pałacu Arcybiskupów w Krakowie jest prawie przesądzone.
   
  • Program (nieoficjalny)
  25 maja
  – przylot do Warszawy
  26 maja
  – msza na placu Piłsudskiego
  w Warszawie
  – wizyta na Jasnej Górze
  – przylot do Krakowa
  27 maja
  – wizyta w Wadowicach
  – wizyta w Kalwarii Zebrzydowskiej
  – wizyta w Łagiewnikach
  – spotkanie z młodzieżą na Błoniach
  28 maja
  – msza na Błoniach w Krakowie
  – wizyta w obozie Auschwitz
  – odlot do Rzymu z Krakowa.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.